zajęcia plastyczne seniorów
9 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Propozycje ciekawych zajęć dla seniorów, którzy chcą aktywnie spędzać czas w domu opieki

Jesień życia nie musi kojarzyć się z samotnością, nudą i brakiem aktywności. Nie można dopuścić do tego, by starsze osoby były skazane na bezczynne przebywanie w czterech ścianach. Nawet w podeszłym wieku można wykonywać szereg ciekawych aktywności, które zwiększają radość życia. Sprawiają, że czas upływa przyjemnie, efektywnie i na dobrej zabawie. O jakich zajęciach mowa?

Zajęcia ruchowe dla seniorów

Przede wszystkim warto wspomnieć o aktywności fizycznej, która jest ważna w każdym wieku. Długotrwały zastój mięśni, niedotlenienie… Jest wiele negatywnych skutków braku ruchu. Dlatego bardzo ważne jest to, by dbać o regularne ćwiczenia. Oczywiście powinny być one zawsze dostosowane do stanu zdrowia i możliwości motorycznych starszej osoby.

Nie muszą to być od razu biegi przełajowe czy intensywny aerobik. Bardzo dobrze sprawdza się choćby spokojny, ale aktywizujący nordic walking.

Zajęcia relaksacyjne

Czasem za złe samopoczucie odpowiada po prostu stres i złe samopoczucie psychiczne. Wiele starszych osób marzy o tym, by odciąć się od negatywnych bodźców i oddać się relaksowi.

Dlatego w niektórych ośrodkach oferowane są takie zajęcia dla seniorów, jak ćwiczenia relaksujące, energetyzujące, medytacja lub Tai Chi. Pozwalają się wyciszyć, skupić, nabrać sił witalnych i czerpać dobrą energię z otoczenia.

Warto wybierać ośrodki, które mają tego typu rozbudowane aktywności w swojej ofercie.

Zajęcia na świeżym powietrzu

Niektóre osoby bardzo cenią sobie kontakt z przyrodą. To właśnie natura jest dla nich źródłem szczęścia, inspiracji, pogody ducha. Dlatego właśnie warto zaplanować zajęcia dla seniorów także poza siedzibą ośrodka, na świeżym powietrzu.

Przykładowo dom seniora z województwa pomorskiego „Rezydencja Seniora” znajduje się w bardzo malowniczej, zielonej okolicy. Wokół znajduje się sporo miejsc do spacerowania.

Co więcej, organizowane są dla starszych osób wyjścia na grzybobranie oraz wycieczki nad morze. W wielu przypadkach takie aktywności byłyby niemożliwe do zorganizowania we własnym zakresie.

Zajęcia grupowe i artystyczne

Warto także pomyśleć o różnego rodzaju zajęciach wykorzystujących artterapię. Kolorowanki dla dorosłych i kontakt z muzyką dają ukojenie i sprawiają, że czas płynie szybciej i przyjemniej.

Na pewno wiele starszych osób doceni również możliwość kontaktu z rówieśnikami. Integracyjne zajęcia grupowe pozwalają się socjalizować i po prostu wygadać. To również szansa na nawiązanie trwałych przyjaźni.