Profilaktyka raka prostaty
21 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Profilaktyka chorób nowotworowych prostaty

Rak prostaty to choroba, która dotyczy mężczyzn, a ryzyko jej pojawienia się wzrasta z wiekiem. Jak w przypadku większości dolegliwości, szybka reakcja w razie objawów zwiększa szansę na efektywne leczenie. Niezwykle ważna jest również profilaktyka. Jak zatem chronić się przed nowotworem prostaty? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak zapobiegać rakowi prostaty?

Niektórych czynników potęgujących ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty, takich jak wiek, nie da się zminimalizować. Profilaktyka może jednak polegać przede wszystkim na prowadzeniu właściwego trybu życia. Jak w przypadku wielu chorób, ryzyko zmniejsza między innymi regularna aktywność fizyczna i unikanie siedzącego trybu życia. Bardzo istotna jest również zdrowa dieta oraz ograniczanie używek (alkohol, papierosy). W ramach profilaktyki raka prostaty powinno się spożywać szczególnie dużo produktów zawierających likopen, takich jak pomidory oraz ich przetwory, ważne są także witaminy E i D. Oczywiście w celu uzyskania dokładnych informacji na temat stanu swojego zdrowia najlepiej udać się do lekarza. Okresowe wizyty powinny być podstawą profilaktyki, szczególnie w przypadku zauważenia niepokojących objawów. Zaliczyć do nich można zmiany w regularności oddawania moczu, a także zaburzenia erekcji. Sygnały te nie zawsze oznaczają raka prostaty, ale aby mieć pewność, warto skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza że zaplanuje on odpowiednie leczenie w razie potwierdzenia obaw dotyczących nowotworu.

Jak leczy się raka prostaty?

Wizyta u urologa to pierwszy krok do wyleczenia nowotworu prostaty. Duże znaczenie ma wczesne zdiagnozowanie choroby, dlatego nie warto zwlekać ze stosownym badaniem. W ten sposób będzie można dobrać mało inwazyjne leczenie, a w dodatku przyniesie ono szybsze i skuteczniejsze efekty. Jednym z miejsc, gdzie można liczyć na pomoc specjalistów w zakresie problemów z prostatą, jest Gabinet urologiczny Piotra Kowalskiego. To między innymi tam dostępne są takie metody leczenia nowotworu jak prostatektomia (usunięcie gruczołu krokowego), radioterapia czy hormonoterapia. Przechodzenie nowotworu to niewątpliwie trudne doświadczenie, ale chorobę można pokonać, o ile dba się o odpowiednią profilaktykę oraz regularnie odwiedza lekarza. Specjalista najlepiej oceni, która metoda przyniesie skutki i pomoże pacjentowi wrócić do zdrowia. Warto zatem dbać o dietę, aktywność fizyczną oraz wizyty kontrolne u urologa.