Preparaty pomocne w leczeniu mieczaka zakaznego
26 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Preparaty pomocne w leczeniu mięczaka zakaźnego

Mimo, że nazwa mięczak zakaźny brzmi dość groźnie, jest to w rzeczywistości niegroźna, ale dokuczliwa choroba skóry. Wywołuje ją wirus z rodziny ospy. Czym objawia się ta choroba zakaźna i jakie preparaty są skuteczne w walce z mięczakiem zakaźnym?

Mięczak zakaźny – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Mięczak zakaźny to wirusowa choroba, która występuje na całej kuli ziemskiej. Najczęściej chorują na nią dzieci do 5-go roku życia, ale dotyka czasami również młodzież i osoby dorosłe. Ponieważ jest to choroba wirusowa, można się nią zakazić na kilka sposobów i w różnych miejscach. Przenoszona jest przez kontakt fizyczny z osobą chorą, poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami na basenie czy placu zabaw oraz droga płciową. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry oraz zmagające się z niską odpornością są najbardziej narażone na tę chorobę. Mięczaka zakaźnego można zauważyć dopiero po upływie około dwóch tygodni od momentu zarażenia. Czasami jednak choroba ta daje objawy bardzo późno, nawet po kilku miesiącach od zakażenia. Typowym objawem mięczaka są grudki lub guzki – dość twarde i częściowo przezroczyste, o rozmaitym zabarwieniu – żółtym, szarym lub perłowym. Zmiany świadczące o mięczaku można rozpoznać po charakterystycznym wgłębieniu wewnątrz guzka czy grudki. Zmiany skórne mogą się pojawiać w skupiskach lub też pojedynczo. Szczególnie widoczne są zmiany na skórze dzieci – pojawiają się po zakażeniu na twarzy, rękach, udach, szczególnie w zgięciach rąk i kolan oraz na klatce piersiowej. Wnętrze zmian wypełnione jest treścią wydostającą się po zranieniu czy nakłuciu skóry. Mięczaka zakaźnego rozpoznaje lekarz dermatolog. Często zmiany takie znikają same, ale jeśli się tak nie dzieje, warto skorzystać z porady lekarskiej i zastosować skuteczne preparaty.

Jakie preparaty są skuteczne w walce z mięczakiem zakaźnym?

Zmiany skórne związane z zakaźnym mięczakiem mogą ustąpić samoistnie po kilkunastu miesiącach, ale nie zawsze tak się dzieje. Warto je leczyć nie tylko z powodu nieestetycznych zmian, ale również zakaźności – kontakt z osobą zakażoną z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie skutkował przeniesieniem choroby na inną osobę. Zmiany skórne wywołane mięczakiem można usunąć między innymi za pomocą krioterapii, wycinania, łyżeczkowania czy laseroterapii. W momencie, gdy zmiany skórne są niewielkie, można zastosować farmakoterapię – smarować zmiany środkiem drażniącym, aby je wygoić. Metody te jednak mogą być trudne do zastosowania u dzieci, dlatego najmłodszym poleca się specjalne preparaty medyczne, takie jak Mollusan Med. Jest to skuteczny, bezpieczny, ale jednocześnie niezwykle łagodny środek pod postacią kropli. Jest to bezinwazyjna i skuteczna metoda usuwania mięczaka zakaźnego preparatem o naturalnym składzie, który bezboleśnie pomoże usunąć zmiany skórne. Stanowi też zamiennik preparatu Solphadermol czy Conzerol.