pomoce ortopedyczne
14 kwietnia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pomoce ortopedyczne dla osób z ograniczeniami ruchu. Przegląd rozwiązań

Stabilizatory ortopedyczne zalecane są w przypadku urazów w obrębie kończyny górnej, dolnej i kręgosłupa, a także po przebytych operacjach i różnych schorzeniach. Pomoce tego typu są bardzo przydatne także w działaniach profilaktycznych. W artykule piszemy, jakie są rodzaje pomocy ortopedycznych i w jakich sytuacjach są one wskazane.

Akcesoria ortopedyczne na kręgosłup 

Zadaniem pomocy ortopedycznych na kręgosłup jest odciążenie poszczególnych odcinków, działanie profilaktyczne i pomocnicze w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Tego typu akcesoria polecane są także pacjentom w trakcie rehabilitacji po przebytych wypadkach, operacjach i urazach. Stabilizatory ortopedyczne na kręgosłup można znaleźć w różnych wariantach, najczęściej są to:

  • kołnierze ortopedyczne,
  • gorsety,
  • ortezy typu prostotrzymacz,
  • pasy lędźwiowo-krzyżowe.

Powyższe produkty dostępne są w różnym stopniu usztywnienia. Specjalny materiał pozwala na swobodne oddychanie skóry, a elastyczne zapięcie ułatwia dopasowanie do ciała.

Pomoce na kończynę górną

Akcesoria ortopedyczne na kończynę górną, podobnie jak w przypadku tych na kręgosłup, stosuje się profilaktycznie i jako pomoc w trakcie rehabilitacji po urazach i wypadkach. Należy jednak podkreślić, że w przeciwieństwie do innego typu usztywnień, jak np. gips, stabilizatory ortopedyczne nie powodują całkowitego unieruchomienia. W zależności od umiejscowienia urazu, wyróżnia się następujące ortezy na kończynę górną:

  • na staw barkowy,
  • na staw łokciowy,
  • na staw nadgarstkowy.

Każda z powyższych grup dzieli się dalej na szereg rozwiązań odpowiednio dopasowanych do miejsca i stopnia uszkodzenia elementu kończyny. Na rynku znajdziemy dziś zarówno proste ortezy wykonane z elastycznego materiału, jak i zaawansowane modele z uchwytami na dłoń i mechanizmem podtrzymującym przedramię.

Pomoce na kończynę dolną

Przeznaczeniem tych produktów rehabilitacyjnych jest odciążenie kolana, kostki lub stopy, zabezpieczenie niestabilnego stawu i wspomaganie procesów regeneracyjnych. Tego rodzaju akcesoria są chętniej stosowane niż sztywny gips, ze względu na mniejszy ucisk na nerwy i mięśnie, a tym samym zapewnienie komfortu i swobody ruchu. W sklepie ortopedyczno-medycznym +MED w Chorzowie dostępne są pomoce ortopedyczny na kończynę dolną, na:

  • staw biodrowy,
  • staw kolanowy,
  • staw skokowy.

Tak samo jak stabilizatory na kończynę górną czy kręgosłup, różnią się zakresem usztywnienia i materiałem wykonania. W szerokim asortymencie produktów można znaleźć ortezy do wspomagania leczenia niemal każdego typu urazu.