Pomoce logopedyczne usprawniajace aparat oddechowy 
21 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pomoce logopedyczne usprawniające aparat oddechowy 

Prawidłowe oddychanie i dobrze rozwinięty aparat oddechowy są kluczowe dla nauki poprawnego mówienia. By nakłonić dziecko do ćwiczeń, warto wykorzystać rozmaite pomoce logopedyczne, które sprawią, że żmudny wysiłek stanie się świetną zabawą. W tym artykule przedstawimy jedynie kilka z interesujących zabawek wspierających usprawnienie narządów mowy poprzez ćwiczenia oddechowe.

Bańki mydlane, gwizdki i wiatraczki 

Ogromnym wsparciem w ćwiczeniach aparatu oddechowego są proste zabawki, które znajdziemy w niemal każdym domu. Należą do nich bańki mydlane, różnego rodzaju gwizdki, piszczałki, ptaszki wodne, harmonijki ustne czy wiatraczki. Jednym słowem, wszystkie przedmioty, których użycie opiera się na dmuchaniu. Dzięki interesującym i przyjemnym dla dziecka efektom wizualnym i dźwiękowym ćwiczenia nie są nudne, a maluchy są skłonne powtarzać je wielokrotnie, by osiągnąć zamierzony efekt. Zabawę można urozmaicić, wprowadzając elementy rywalizacji – na przykład kto zrobi największą bańkę mydlaną, będzie gwizdał najdłużej lub najmocniej rozkręci wiatraczek.

Magnetyczny flipper logopedyczny 

Ciekawym i bardzo lubianym przez dzieci akcesorium logopedycznym jest magnetyczny flipper. Składa się on z tablicy magnetycznej, kilkudziesięciu elementów magnetycznych o różnych kolorach i kształtach, kulek oraz słomek. Zabawa polega na poprowadzeniu kulki ustawionym wcześniej torem za pomocą dmuchania przez słomkę. Poziom trudności można łatwo dostosować do możliwości dzieci w różnym wieku, a także dorosłych. Granie stymuluje mięsień okrężny ust i mięśnie oddechowe, uczy wydłużania fazy wydechowej oraz świadomej regulacji oddechu i uruchomienia przeponowego toru oddychania. Ta zabawka sprawdzi się nie tylko w gabinecie logopedycznym, ale również w domu, stanowiąc doskonałą zachętę do regularnych ćwiczeń dla całej rodziny.

Dmuchajki ćwiczące oddech i koncentrację 

Dmuchajki to świetne urządzenie do wspomagania aparatu oddechowego, artykulacyjnego i fonacyjnego oraz ćwiczenia koncentracji. Te drewniane pomoce wykorzystujące piłeczki i słomki można kupić między innymi w polecanym sklepie z narzędziami logopedycznymi Komlogo. Zadanie dziecka polega na utrzymywaniu piłeczki w górze, do czego konieczne jest dmuchanie przez słomkę. Regularnie wykonywane ćwiczenia z dmuchajkami uczą ekonomicznego zużywania powietrza, stabilizują wydech i wpływają na poprawę emisji głosu, warto więc z nich korzystać, ćwicząc pod okiem specjalisty lub we własnym domu. Lekkie i małe zabawki można zabrać ze sobą wszędzie, a korzystanie z nich powinno stać się stałym punktem dnia.