zdrowe odzywianie
9 czerwca 2016

Kategoria:
Gastronomia, Zdrowie i uroda

Podstawy zdrowego żywienia

Każdy z nas chciałby zdrowo się odżywiać, ale kiedy przyjdzie co do czego, nie wiemy, jakich tak naprawdę zasad powinniśmy się trzymać. Jest ich tak wiele, że uważamy, iż po prostu nie bylibyśmy w stanie wszystkiego zapamiętać. Dlatego najlepiej jest przyswoić sobie kilka podstawowych zasad, które zawsze będą nam przyświecać, bez względu na to czy jesteśmy w domu, czy na wakacjach.

Co jest najważniejsze w prawidłowym żywieniu?

Najbardziej istotne są regularne, niewielkie posiłki. Pierwszy błąd popełniamy już z samego rana, kiedy nie jemy śniadania uznając, że dzięki temu schudniemy. A przecież i tak nie mamy czasu, aby zrobić sobie coś dobrego, więc wiele nie tracimy. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, który pobudza nasz metabolizm i daje siły, aby z uśmiechem rozpocząć dzień. Śniadanie powinno być sycące i zdrowe, tylko wtedy w połowie dnia nagle nie rzucisz się na jedzenie i nie zjesz dużo więcej, niż powinieneś. Najlepiej jest spożywać pięć niedużych posiłków, które uchronią przed raptownymi napadami głodu oraz przed nagłym spadkiem energii. Po drugie należy jeść dużo warzyw i owoców. Tak naprawdę każdy posiłek powinien zawierać warzywny bądź owocowy dodatek, ponieważ są one doskonałym źródłem witamin. Poza owocami i warzywami nie można zapomnieć także o innych wartościowych produktach spożywczych, takich jak produkty zbożowe, mleczne, ryby, jaja oraz zdrowe tłuszcze. Różnorodne posiłki wzbogacają naszą dietę i gwarantują, że w naszym organizmie nie zabraknie żadnych cennych składników.

Co jeszcze jest istotne? Oczywiście picie wody. Każdego dnia należy wypijać co najmniej dwa litry wody, która bierze udział we wszystkich kluczowych dla organizmu procesach. Z kolei powinniśmy wystrzegać się fast foodów – lepiej przekąsić coś zdrowego, chociażby marchewkę, aniżeli otwierać kolejną paczkę chipsów. Słodycze również nie wnoszą nic dobrego, podobnie jak sól i zbyt często smażenie potraw. Lepiej jest coś udusić, ugotować czy upiec.

O czym jeszcze pamiętać, jeśli chcemy zdrowo jeść?

Jeśli chcemy zdrowo jeść, musimy kupować produkty spożywcze w sprawdzonych miejscach. To samo się tyczy szefów kuchni, którzy chcą zapewnić swoim klientom potrawy przygotowane wyłącznie z pełnowartościowych produktów. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby przygotować smaczne i dobre dla naszego organizmu posiłki, które faktycznie pozytywnie wpłyną na naszą formę. Pamiętaj, że tylko odpowiednio zbilansowana dieta i sprawdzone produkty sprawią, że będziesz się dobrze czuć i nigdy nie zabraknie ci energii, aby zmierzyć się z przeszkodami, które codziennie stają na naszej drodze. Jednym z takich miejsc, które oferują szeroki wybór wysokiej jakości artykułów spożywczych jest hurtownia Altoria, która już od 15 lat zajmuje się importem produktów z Francji.