medycyna funkcjonalna Zintegrowane metody zdrowienia programy zywienia
15 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Podstawowe założenia medycyny funkcjonalnej

Leczenie objawów i skutków choroby to jedno, ale niektórzy twierdzą, że kluczem do dobrego zdrowia jest przede wszystkim praca nad przyczynami dolegliwości. Takie podejście cechuje zwolenników medycyny funkcjonalnej. Traktują oni ciało człowieka jak złożony system, a nie jedynie zbiór pojedynczych narządów połączonych w układy. Jakie jeszcze założenia charakteryzują medycynę funkcjonalną?

Na czym polega medycyna funkcjonalna?

Podstawą medycyny funkcjonalnej jest holistyczne, czyli całkowite, podejście do osoby chorującej. Bardzo ważna jest w tym przypadku znajomość fizjologii i anatomii człowieka. Jej istotnym elementem jest wywiad dotyczący trybu życia, kondycji psychicznej oraz przebytych chorób. Szczególnie ważne jest zdrowie układu pokarmowego. Dlatego też jednym ze sposobów leczenia medycyny funkcjonalnej jest odpowiednia dieta, indywidualny plan żywienia. Ma on na celu detoks organizmu oraz poprawienie procesów związanych z trawieniem.

Leczenie w ramach medycyny funkcjonalnej

Według zwolenników medycyny funkcjonalnej, aby unikać chorób, trzeba zadbać o sprawne działanie całego ciała. Podstawą jest szukanie przyczyn dolegliwości i zwalczanie ich. Dotyczy to również zdrowia psychicznego, dlatego czasem elementem leczenia mogą być wizyty u psychologa czy spotkania z przewodnikiem duchowym. Często wykorzystuje się naturalne suplementy oraz zioła. Kolejną metodą przywracania równowagi w ciele jest odpowiednia dieta.

Medycyna funkcjonalna stawia na holistyczne podejście, obejmujące wiele obszarów związanych z funkcjonowaniem ludzkiego ciała i umysłu. Jak można przeczytać na stronie Instytutu Medycyny Funkcjonalnej, skutecznymi sposobami na unikanie chorób może być:

Zmiana nawyków żywieniowych, oczyszczanie organizmu z toksyn, stworzenie indywidualnego planu żywienia z uwzględnieniem potrzeb osoby chorującej, a także praca z trudnymi emocjami, trening uważności i samokształcenie o zdrowiu.

Jak zatem widać, kluczem jest budowanie zdrowia od podstaw.

Czy warto korzystać z medycyny funkcjonalnej?

Niektórzy są zdania, że tylko specjalistyczne leki mogą pomóc wyleczyć danej choroby. Ale medycyna funkcjonalna może być skuteczniejsza, niż się wydaje. Warto z niej korzystać na przykład w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy schorzenia autoimmunologiczne. Powszechnie metody wykorzystywane przez lekarzy polegają na zwalczaniu skutków danych problemów i wyeliminowanie objawów. Tymczasem medycyna funkcjonalna opiera się na zbudowaniu od podstaw zdrowego systemu, który skoncentrowany jest na wyeliminowaniu przyczyn choroby. Zaleca leki jako krótkotrwałe wsparcie w sytuacjach wyjątkowych lub zupełnie je pomija.

Medycyna funkcjonalna z pewnością wymaga nieco więcej wysiłku, ale gra jest warta świeczki. Poza tym, jeśli zgłosisz się do specjalistów, pomogą Ci oni przygotować się do całego procesu, ułożą dietę i nauczą, jak korzystać na co dzień z zaleceń funkcjonalnych zmian. Zadbaj o swoje zdrowie już teraz – nie czekaj, aż będzie za późno.