echolaser operacja usuniecia tarczycy
6 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Po jakim czasie wraca się do pełni sprawności po usunięciu guzków tarczycy?         

Choroby tarczycy niekiedy wymagają leczenia operacyjnego. Zabieg usuwania guzków tego gruczołu, jak każda operacja, może się wiązać z możliwością wystąpienia powikłań. Na szczęście nowoczesne metody pozwalają na nieinwazyjne usunięcie powstałych zmian i znaczne skrócenie procesu powrotu do zdrowia. W artykule wyjaśniamy, na czym polega wycinanie guzków tarczycy za pomocą lasera.

Rekonwalescencja po operacji usunięcia tarczycy

Procedura wycinania guzków tarczycy zależy przede wszystkim od wielkości zmian. Najczęściej praktykowanym sposobem jest metoda tradycyjna, czyli chirurgiczne usuwanie płatów tarczycy, niekiedy wraz z lokalnymi węzłami chłonnymi. Wyróżnia się następujące rodzaje zabiegów tego typu:

  • subtotalne wycięcie tarczycy,
  • całkowite wycięcie tarczycy,
  • endoskopowa operacja tarczycy.

W zależności od zastosowanej metody, procedura medyczna trwa od 40 minut do 2-3 godzin. Niestety, operacja wiąże się z możliwością wystąpienia różnego rodzaju powikłań, takich jak np. uszkodzenie sąsiednich narządów czy nerwów, zatory lub stany zapalne. Po 7 dniach od wypisu należy zgłosić się na zdjęcie szwów (po zabiegu pozostaje blizna) a po ok. 2-3 tygodniach trzeba odebrać wyniki badań wyciętej zmiany. Konieczne jest też przyjmowanie środków farmaceutycznych, czasami również antybiotyków. Okres rekonwalescencji po chirurgicznym leczeniu zmian tarczycy trwa ok. 2 tygodni. Podczas powrotu do pełnej sprawności należy unikać wzmożonego wysiłku. Ze względu na wiele niedogodności związanych z operacją oraz z możliwością wystąpienia powikłań, metoda klasyczna, o ile jest to możliwe, coraz częściej zastępowana jest metodą laserową.

Usuwanie guzków tarczycy za pomocą lasera

Dobrą alternatywą dla leczenia zmian tarczycy przy użyciu interwencji chirurgicznej jest technika mikroinwazyjnej ablacji laserwoej ECHOLASEREM. Terapia przy użyciu lasera to sposób na usunięcie guzków tarczycy bez potrzeby wykonania nacięcia na skórze i bez stresu dla pacjenta. Co ważne, zabieg jest bezbolesny i w przeciwieństwie do zwykłej operacji – nie wymaga długiej rekonwalescencji. Nie ma również ryzyka powikłań, gdyż laser nie narusza zdrowych tkanek w obrębie zmiany nowotworowej. Technologia laserowa znajduje swoje zastosowanie zarówno w przypadku twardych guzków tarczycy, jak i łagodnych, mieszanych zmian. Terapia stosowana jest także do leczenia przerostu gruczołu krokowego oraz zmian w innych narządach. Zaletą ECHOLASERA jest też to, że pozwala uniknąć leczenia farmakologicznego, które w przypadku operacji – trwa zwykle do końca życia.