kamica ukladu moczowego leczenie
5 kwietnia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Po czym poznać kamicę układu moczowego?

Kamica układu moczowego występuje u blisko 10% osób w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat, przy czym częściej spotyka mężczyzn niż kobiety. Jest to przewlekłe schorzenie o różnym przebiegu oraz nasileniu. Zwykle w fazie początkowej nie występują żadne objawy, a jedynym sposobem wykrycia choroby jest badanie profilaktyczne.

Symptomy świadczące o kamicy układu moczowego

Jak wspomniano wcześniej początkowym stadiom choroby, nie towarzyszą żadne dolegliwości. Ból pod postacią kolki nerkowej pojawia się dopiero w momencie powstania złogów, czyli kamieni blokujących dopływ moczu. Złogi wytwarzają się, gdy stężenie nieszkodliwych substancji chemicznych zawartych w moczu przekracza próg ich rozpuszczalności – wówczas dochodzi do wytrącania się kryształki pod postacią piasku. Drobinki mogą być wydalane wraz z moczem w początkowych fazach choroby, natomiast z biegiem czasu z piasku wytwarzają się kamienie, które nie mogą przedostać się przez drogi moczowe, a więc je blokują.

Kamicy układu moczowego towarzyszy okresowy ból, który jest wynikiem przesuwania się złogów z nerek przez moczowód do pęcherza moczowego. Ból występuje zwykle w okolicach lędźwi i może promieniować do podbrzusza, pachwin lub narządów płciowych. Dolegliwości ustępują w momencie wydalenia złogów, a w trakcie napadów kolki moczowej charakterystyczne jest oddawanie moczu w niewielkich ilościach, często o ciemnym zabarwieniu, co świadczy o obecności krwi. Duże kamienie nerkowe dłużej się przemieszczają, a więc często całkowicie blokują układ moczowy, co w niektórych przypadkach może powodować zakażenie nerki lub wysoką gorączkę. Wówczas konieczna jest natychmiastowa interwencja urologa.

Jak wygląda leczenie kamicy nerkowej?

Specjalistą urologii jest Andrzej Kędzierski, który prowadzi prywatny gabinet lekarski w Kedzierzynie-Koźlu. W początkowych etapach leczenia pacjent otrzymuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, a gdy metody farmakologicznie nie przynoszą rezultatu – stosuje się leczenie inwazyjne. Do metod leczenia kamicy układu moczowego w Kędzierzynie-Koźlu zalicza się:

  • litotrypsja pozaustrojowa – złogi kruszone są przy użyciu fal elektromagnetycznych lub elektrohydraulicznych;
  • nefrolitoprysja przezskórna – kruszenie kamieni nerkowych następuje za pomocą endoskopu wprowadzonego do układu moczowego;
  • litotrypsja ureterorenoskopowa – usuwanie złogów z wykorzystaniem endoskopu wprowadzanego przez cewkę moczową.

W przypadku bardzo dużych kamieni blokujących układ moczowy konieczne jest ingerencja chirurgiczna.