okulary dla dziecka
29 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pierwsze okulary dla dziecka. Jak dobrać je właściwie?

Klientami salonów optycznych są coraz częściej dzieci. Wady wzroku trzeba korygować od najmłodszych lat, dlatego nawet maluchy powinny mieć odpowiednio dobrane soczewki oraz oprawki. Młodzi ludzie potrafią być jednak bardzo wymagający – zwłaszcza wtedy, gdy wybierają pierwsze okulary w swoim życiu. Czym zatem należy kierować się, dobierając okulary dla dziecka?

Odpowiednie soczewki

Jeżeli dziecko zaczyna mrużyć oczy, przeglądając książeczkę czy oglądając bajkę, może sygnalizować to problemy z widzeniem. Aby zweryfikować wzrok malucha, należy udać się do gabinetu okulisty dziecięcego lub do zakładu optycznego, który współpracuje z lekarzami zajmującymi się diagnostyką najmłodszych.

Wiele dziecięcych wad można zminimalizować, dlatego tak ważne jest ich jak najwcześniejsze rozpoznanie. Odpowiednie soczewki poprawią komfort życia dziecka, ale mogą też wpłynąć na prawidłowy rozwój narządu wzroku. Okulista oceni, czy maluch jest krótko-, czy dalekowidzem oraz zweryfikuje, czy nie dolega mu astygmatyzm. Następnie zapisze szkła, uwzględniając właściwą ilość dioptrii, cylinder, strefę oraz oś.

Podczas pierwszej wizyty w salonie okulistycznym dziecko musi zostać dokładnie zbadane. Umożliwi to dopasowanie właściwych szkieł w zależności od rodzaju wady wzroku” – mówi specjalista z Salonu Optycznego Krzysztofa Ćwika.

Oprócz tego warto postawić na szkła z antyrefleksem. W dzisiejszych czasach najmłodsi sporo czasu spędzają przed ekranami telewizorów, tabletów, smartfonów czy komputerów, a powłoka taka zapewnia im dodatkową ochronę.

Komfortowe oprawki

Dobierając oprawki dla dziecka, można wybierać spośród modeli metalowych oraz plastikowych. Niezależnie od tego, na które z nich padnie wybór, trzeba pamiętać, że najważniejsza jest wygoda malucha.

Okulary nie mogą uciskać ani uwierać. Należy sprawdzić, czy nie zsuwają się z nosa lub czy nie są za szerokie. Ponadto muszą być one na tyle lekkie, aby dziecko zapomniało, że ma je na sobie.

Rodzice powinni także zwracać uwagę na to, czy oprawki są wytrzymałe. Dzieci często niedbale odkładają okulary, dlatego muszą być one odporne na pęknięcia, złamania i zarysowania.

Preferencje dziecka

Nawet najmłodsze maluchy mają już swoje gusta i upodobania. Wobec tego warto pozwolić im zadecydować o tym, jaki kolor czy kształt będą miały noszone przez nich oprawki. Okulary dziecięce muszą podobać się ich właścicielowi. Podczas wizyty u optyka nie należy pod żadnym pozorem popędzać młodego człowieka – powinien on dokładnie zastanowić się i przemyśleć swój wybór. W przeciwnym razie okulary mogą zostać szybko rzucone w kąt.