wizyta-u-ginekologa
26 września 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pierwsza wizyta u ginekologa. O czym warto wiedzieć?

Pierwsza wizyta u ginekologa to wielkie przeżycie. Stres przed przekroczeniem granicy intymności bywa dla wielu kobiet paraliżujący. Trzeba jednak pamiętać, że lekarz to profesjonalista, który ma nam pomóc.

Kiedy udać się do ginekologa?

Na powyższe pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. O wizycie u ginekologa decydują kwestie indywidualne. Często specjalistę odwiedzają już nastolatki, poniżej 16. roku życia. Jest to zazwyczaj związane z rozpoczęciem cyklu miesiączkowego i wystąpieniem pierwszych krwawień. Wizyta w tak młodym wieku wymaga zgody opiekuna prawnego.

W praktyce, wiele kobiet unika spotkania z ginekologiem aż do osiągnięcia pełnoletniości, decydując się na odwiedziny dopiero w momencie rozpoczęcia współżycia, bądź też wystąpienia poważniejszych problemów zdrowotnych. Postawę «na wyczekanie» wykazują często kobiety, które obawiają się kontaktu z ginekologiem. Takim zachowaniem można sobie poważnie zaszkodzić, zwłaszcza jeśli coś nam dolega. Zdecydowanie lepiej odwiedzić lekarza zawczasu, chociażby w celach profilaktyki zdrowotnej – informuje ekspertka Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed z Krakowa, świadczących ginekologiczne usługi medyczne.

Właściwe przygotowanie

Jeśli zdecydowałaś się na wizytę u ginekologa, powinnaś powziąć odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim zadbaj o kwestię higieny, dokładnie myjąc okolice intymne. Nie czyść jednak wnętrza pochwy, gdyż może to utrudnić diagnozę i zafałszować wyniki ewentualnych badań. Jeśli posiadasz owłosienie w okolicach krocza, nie musisz go golić – potraktuj tę kwestię uznaniowo, gdyż nie wpływa ona na jakość badania.

Aby czuć się pewnie i swobodnie, powinnaś również odpowiednio się ubrać. Najlepiej założyć luźny, niekrępujący ruchów strój dwuczęściowy, który łatwo zdjąć podczas wizyty. Dobrą alternatywą okażą się długie koszulki, tuniki czy szerokie spódnice. Odzież z nadmiarem guzików, klamerek i suwaków lepiej zostaw w domu. Warto pamiętać, że rozbieranie nie ogranicza się wyłącznie do okolic krocza. Lekarz może poprosić o zdjęcie górnej części odzienia, w celu zbadania piersi – zaznacza przedstawicielka Sofimed.

Jak wygląda wizyta?

Wizyta u ginekologa rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, w trakcie którego musisz odpowiedzieć na kilka prostych pytań, m.in. o datę pierwszej miesiączki i częstość występowania krwawień. Odpowiedzi najlepiej zaplanować wcześniej, aby były przemyślane i nie odbiegały od prawdy.

Następnie przychodzi pora na badania. Rozebrana od pasa w dół, musisz położyć się na fotelu ginekologicznym – w pozycji na plecach, z nogami opartymi o specjalne podpórki. Lekarz ogląda ścianki pochwy i szyjkę macicy, używając w tym celu wziernika, wprowadzanego do pochwy. Podczas badania najlepiej się rozluźnić, dzięki czemu nie będzie ono bolesne.

W zależności od tego czy rozpoczęłaś współżycie, lekarz może również zechcieć zbadać budowę Twojej macicy i jajników. Badania tego dokonuje się poprzez pochwę lub odbyt, przy pomocy dłoni w lateksowej rękawiczce. Badanie może wydawać się z początku nieprzyjemne, ważne jednak aby się go nie bać i być nastawioną pozytywnie. Dzięki temu z każdą kolejną wizytą dyskomfort będzie coraz mniejszy, a być może nie odczujemy go wcale – radzi specjalistka Sofimed.

Wizyta u ginekologa jest zazwyczaj zwieńczona wspomnianym już badaniem piersi w celu sprawdzenia, czy nie występują w nich guzki. Badanie tego typu można przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych, dlatego warto zapytać lekarza, jak je prawidłowo wykonywać.