kobieta nakłada krem na twarz
4 lipca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pielęgnacja skóry alergicznej, wrażliwej. Jak o nią zadbać? 

Coraz więcej osób staje twarzą w twarz z problemem skóry wrażliwej lub alergicznej, sprawiającej spory dyskomfort w codziennym życiu. Na szczęście znając i stosując zasady pielęgnacji oraz leczenia takiej skóry, można znacznie złagodzić lub całkowicie pozbyć się uciążliwych objawów i cieszyć piękną cerą. Przekonajmy się, w jaki sposób zadbać o wymagającą skórę.

Czym skóra wrażliwa różni się od alergicznej? 

Pojęcia skóry wrażliwej i alergicznej często bywają mylone lub stosowane zamiennie, tymczasem są to dwie odrębne kategorie. Skóra wrażliwa odznacza się skłonnością do podrażnień. Zaczerwienienia, pieczenie, plamy, łuszczenie czy przesuszenie mogą być spowodowane zastosowaniem środków myjących, kosmetyków lub warunkami zewnętrznymi, np. promieniowaniem słonecznym lub gwałtownymi zmianami temperatury.

Objawy alergii są podobne, często dochodzą do nich wysypka, swędzenie, pieczenie i pękanie bolesnych wyprysków. Inna jest jednak przyczyna ich występowania (kontakt z konkretnym alergenem) oraz czas reakcji – w przypadku skóry wrażliwej natychmiastowy, a alergicznej – opóźniony nawet o kilka dni. W przypadku wątpliwości warto wybrać się do lekarza specjalisty, na przykład kliniki dermatologicznej Dr Chlebus w Warszawie, i poddać się badaniom, by ustalić podłoże problemów skórnych.

Najważniejsze zasady dotyczące dbania o skórę wrażliwą 

Skóra wrażliwa wymaga specjalnego traktowania. Najważniejszą zasadą jest unikanie czynników wywołujących podrażnienia, np. kosmetyków, zmian temperatury, mrozu czy intensywnego słońca. Środki myjące, kremy i inne kosmetyki trzeba dobierać bardzo uważnie, testując je najpierw na małym kawałku skóry. Należy wystrzegać się mocnego pocierania skóry, wiosną i latem stosować kremy z filtrem UVA i UVB, a w zimie – tłuste lub półtłuste, by chronić twarz przed mrozem. Ulgę przynoszą zabiegi stosowane w okresie remisji, między innymi pilingi chemiczne oraz jonofreza polecana szczególnie osobom z cerą naczyniową. Lekarz dermatolog może również przepisać leki doustne i zalecić długoterminową terapię.

Postępowanie ze skórą alergiczną 

By jednoznacznie ustalić, czy mamy do czynienia ze skórą alergiczną, najlepiej wykonać skórne testy alergiczne, które pozwolą określić, co wywołuje reakcję uczuleniową. Najskuteczniejszą metodą leczenie jest unikanie tego alergenu. Czasem konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych oraz stosowanie emolientów i kremów z kortykosteroidami. Jeśli alergia ma podłoże pokarmowe, niezbędna jest zmiana diety. Do pielęgnacji skóry używa się dermokosmetyków i produktów z prostym, krótkim składem.