30 marca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kto powinien pić duże ilości mleka?

Krowie mleko już od czasów starożytnych uważane było za jeden z najzdrowszych i najbardziej pożywnych składników diety. W ostatnich latach jednak przekonanie to zostało załamane, dietetycy i lekarze podzielili się na tych, którzy wciąż uważają mleko za bardzo korzystne, inni wręcz odwrotnie – odradzają spożywania go. Gdzie leży prawda? Czy mleko jest zdrowe, a jeśli tak – to kto powinien je pić?

Wartości odżywcze mleka

Mleko krowie to przede wszystkim źródło łatwo przyswajalnych przez nasz organizm białek. Najważniejsze z nich to kazeina, czy główne białko wykorzystywane w procesach budulcowych i w syntezie krwinek, a także alfa-laktoalbumina, która wzmacnia odporność organizmu oraz bierze udział w transporcie składników odżywczych. Poza białkami w mleku znajdziemy między innymi niezbędne dla prawidłowego metabolizmu cholesterolu nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń stanowiący budulec zębów i kości, fosfor, magnez, lipidy oraz witaminy A, B12, D, K i inne.

Kto powinien pić mleko?

W ostatnich latach opublikowano wiele badań, które dostarczają danych na temat zarówno pozytywnego, jak i negatywnego wpływu mleka krowiego na ludzki organizm. Prawda – jak zwykle – leży gdzieś pośrodku, gdyż to, czy mleko bardziej nam pomoże czy zaszkodzi zależy w dużej mierze od naszego organizmu. Bardzo wiele mówi się o alergiach pokarmowych, wywołanych między innymi przez składniki mleka – jest to tzw. skaza białkowa, która dotyka dzieci w wieku od 2 do 3 miesięcy i może z nimi pozostać do 5 roku życia. Wbrew pozorom jednak jest to przypadłość stosunkowo rzadka, dotyka ona niecałych 3% dzieci karmionych naturalnie i 2% karmionych sztucznie – 90% dzieci wyrasta z niej i nie ma jej objawów w dorosłym życiu. Z drugiej strony składniki odżywcze mleka, czyli przede wszystkim białka i wapń, są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka, przede wszystkim tkanki mięśniowej oraz układu kostnego. Mleko i produkty mleczne powinny zostać na stałe włączone do diety osób uprawiających sport oraz pracujących fizycznie, a także osób starszych – szczególnie kobiet – którym grozi osteoporoza. Warto jednak pamiętać, że nie każde mleko dostępne w sklepie jest tak samo pożywne, dlatego najlepiej korzystać z produktów od sprawdzonych dostawców, takich jak ROTR Spółdzielnia Mleczarska.