Szkoła dla niesłyszących
7 grudnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Perspektywy rozwoju dla osób niedosłyszących

Współczesne technologie cały czas się rozwijają. Dzięki temu możliwości, które jeszcze kilkanaście, czy nawet kilka lat temu wydawały się niedoścignione, obecnie są czymś absolutnie normalnym. Bardzo duży postęp można zauważyć między innymi w udogodnieniach dla osób niedosłyszących. Jakie perspektywy rozwoju mają osoby cierpiące na niedosłuch?

Udogodnienia dla osób, które niedosłyszą

Mogłoby wydawać się, że osoby niedosłyszące muszą pogodzić się z pewnymi ograniczeniami, które dotyczą ich funkcjonowania w prawidłowo rozwijającym się otoczeniu. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Niedosłuch we współczesnym świecie nie jest tak naprawdę żadnym ograniczeniem. Dotyczy to zarówno sfery edukacyjnej, jak i później – życia zawodowego.

Specjalista z firmy Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego zauważa: Osoby niesłyszące oraz niedosłyszące są wspierane od samego początku – to jest od pierwszego szczebla swojej edukacji. Świadomość na temat tych schorzeń oraz dostępność nowoczesnych technologii sprawiają, że dla takich osób przygotowana została specjalna oferta edukacyjna, a w dalszych etapach świadczone są porady związane z rozwojem zawodowym. O ile kilkadziesiąt lat temu niedosłuch był barierą, o tyle dzisiaj nie ma on większego znaczenia, a perspektywy osób niedosłyszących są naprawdę ogromne.

Edukacja dla osób niedosłyszących

Na specjalną uwagę zasługuje zwłaszcza oferta edukacyjna dla osób niesłyszących i niedosłyszących, która dotyczy już dzieci na szczeblu przedszkolnym. Na terenie całego kraju znajduje się wiele placówek, które oprócz standardowej nauki oferują dodatkowo zajęcia:

  • wspomagające rozwój dziecka,
  • terapii sensorycznej,
  • logopedyczne.

Na pomoc specjalistów prowadzących podobne zajęcia nie zawsze można liczyć w przypadku standardowej placówki. Okazuje się jednak, że dzięki nim dziecko może się prawidłowo rozwijać. Dlatego zwłaszcza na etapie pierwszych lat życia zaleca się skorzystanie z opcji, jaką dają specjalne ośrodki.

Perspektywy rozwoju dla młodzieży i osób starszych

Placówki dla niedosłyszących to nie tylko przedszkola dla najmłodszych, czy szkoły podstawowe i licea. Można spotkać się z wieloma inicjatywami i projektami na skalę międzynarodową. Mowa tutaj o specjalnych warsztatach, konferencjach, czy nawet wymianach z osobami innych narodowości. Istnieją instytucje, które pokazują, że tak naprawdę nie ma żadnych granic. One także prowadzą specjalne przygotowanie do pracy zawodowej osób niedosłyszących. Pomagają wybrać odpowiednią specjalizację, umożliwiają ukierunkowanie się na zainteresowania oraz zachęcają do uczestnictwa w specjalnych wydarzeniach, na których można spotkać wielu, inspirujących ludzi.

Perspektywy rozwoju dla osób niesłyszących i niedosłyszących są ogromne. Samo osiągnięcie sukcesu zależne jest natomiast od indywidualnych chęci oraz ciężkiej pracy, podobnie jak w przypadku osób całkowicie zdrowych.