22 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pantomogram jako element diagnostyki stomatologicznej

W przypadku problemów z uzębieniem należy udać się do stomatologa. Lekarz po wykonaniu wstępnych oględzin będzie mógł ocenić, co jest źródłem bólu. Jednak w niektórych przypadkach koniecznością jest skorzystanie z dodatkowego badania, jakim jest wykonanie zdjęcia za pomocą pantomografu. Fotografia pozwoli dokładnie poznać stan zębów i przyzębia, co przyczyni się do trafnej diagnozy i dobrania odpowiedniej metody leczenia.

Czym jest pantomograf?

Pantomograf jest to urządzenie, które pozwala wykonać fotografię panoramiczną promieniami X. Zdjęcie pozwoli ocenić, w jakim stanie są wszystkie zęby, kości szczęki, a także stawy skroniowo-żuchwowe. Obraz ten pozwoli na zdiagnozowanie, co jest przyczyną dolegliwości oraz w jakim miejscu się ona znajduje.

Samo badanie wygląda identycznie jak w przypadku prześwietlenia każdej innej części ciała. Pacjent staje na wprost urządzenia i wykonuje polecenia lekarza. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego zajmuje kilka sekund. Tak samo, jak w przypadku innych badań RTG., nie należy go zbyt często powtarzać, ponieważ intensywne przyjmowanie dawki promieniowania jonizującego może przyczynić się do powstawania patologicznych zmian w organizmie.

Co zamiast zdjęcia RTG zęba?

Coraz częściej standardowe zdjęcia pantomograficzne wykonuje się za pomocą radiowizjografa. Urządzenie to, podczas wykonywania fotografii używa mniejszej ilości promieniowania, a efekt jest bardzo zbliżony.

Lekarze w Ortodentis chętnie korzystają także z kamery wewnątrzustnej. Jest ona stosowana zamiast tradycyjnego lusterka stomatologicznego. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest mała waga urządzenia oraz kształt, który pozwala dotrzeć praktycznie w każde miejsce w jamie ustnej.

W jakim celu wykonuje się diagnostykę stomatologiczną?

Kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z bólem zęba, dentysta musi dokonać oględzin, aby dowiedzieć się, co dokładnie dolega choremu. W celu wykonania diagnostyki stomatologicznej specjalista wykorzystuje różne urządzenia. Mają one na celu zbadać dokładną przyczynę powstania przypadłości. Badania wykluczą lub potwierdzą przypuszczenia lekarza.

Dopiero kiedy dentysta będzie miał dokładny obraz sytuacji, będzie mógł postawić diagnozę oraz w porozumieniu z pacjentem rozpocząć leczenie. Usługi dentystyczne nie należą do najtańszych, jednak zdrowe zęby są gwarancją dobrego samopoczucia i szerokiego uśmiechu. Trzeba pamiętać, że niepodjęcie leczenia zębów może doprowadzić do chorób innych narządów wewnętrznych, a w konsekwencji nawet do śmierci.