3 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Otoemisja akustyczna. Co warto wiedzieć?

Otoemisja akustyczna (OAE, emisja otoakustyczna) należy do najczęściej wykonywanych badań audiologicznych. Metoda otoemisji akustycznej umożliwia wykrycie niedosłuchu odbiorczego pochodzenia ślimakowego i od kilkunastu lat jest w Polsce badaniem wykonywanym obowiązkowo wszystkim noworodkom w drugiej dobie życia. Dowiedz się, na czym polega badanie i czy jest bezpieczne.

Co to jest otoemisja akustyczna?

Otoemisja akustyczna jest obiektywną metodą diagnostyczną stosowaną w laryngologii. U jej podstaw leży zjawisko opisane pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, określane tą samą nazwą – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Techmedica.eu Jego istotą jest emisja ucha wewnętrznego dźwięków, będąca odpowiedzią na bodziec akustyczny z zewnątrz.

Podczas badania, za pomocą specjalnej aparatury medycznej sprawdza się, czy komórki słuchowe ślimaka prawidłowo odpowiadają na impuls, wysyłany przez sondę urządzenia. Badanie jest w pełni bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne.

Na czym polega badanie OAE?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, badanie otoemisji akustycznej przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznej aparatury. W zewnętrznym przewodzie słuchowym pacjenta umieszcza się sondę, zbudowaną z głośnika i mikrofonu. Głośnik emituje ciche dźwięki, zaś niezwykle czuły mikrofon rejestruje odpowiedź komórek słuchowych ślimaka.

W celu uzyskania wiarygodnych wyników badania, przeprowadza się je w wyciszonej kabinie dźwiękoszczelnej. Ponieważ zapewnienie idealnych warunków do otoemisji w przypadku małych dzieci jest trudne, badanie przesiewowe u noworodków zazwyczaj przeprowadza się podczas snu.

Wyniki badania otoemisji akustycznej

Wyniki badania emisji otoakustycznej przedstawione są w formie wykresu (tzw. DP-gram), najczęściej wraz z opisem. W tym miejscu należy zaznaczyć, że pozytywny wynik u najmłodszych nie zawsze jest jednoznaczny z wykryciem wady słuchu. Zdarza się, że wynik może być zakłamany, np. z powodu zatkania kanału słuchowego noworodka płynem owodniowym, co może mieć miejsce w pierwszych dniach życia dziecka.

Nieprawidłowy wynik może też być spowodowany przejściowym zapaleniem ucha albo przeziębieniem. Dlatego po uzyskaniu niepokojących wyników warto powtórzyć badanie po upływie pewnego czasu.

Wskazania do badania otoemisji

Otoemisja akustyczna służy nie tylko badaniu przesiewowemu noworodków. Metodę tę wykorzystuje się także w celu wykrywania głuchoty czynnościowej, diagnostyki szumów usznych, topodiagnostyki uszkodzeń słuchu oraz podczas kontroli zmian słuchu w trakcie farmakoterapii lekami o właściwościach ototoksycznych.