23 marca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Otoemisja akustyczna. Co to takiego?

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów w całym naszym organizmie, dlatego warto o niego odpowiednio dbać. Przekłada się to nie tylko na oszczędzanie naszych uszu pod względem docierających do nich dźwięków, ale też optymalną profilaktykę i ewentualne leczenie. Jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w celu zdiagnozowania stanu narządu słuchu jest otoemisja akustyczna, w skrócie OAE. Podpowiadamy więc, na czym takie badanie polega oraz kiedy powinniśmy się na nie zdecydować.

Czym tak naprawdę jest otoemisja akustyczna?

Otoemisja akustyczna jest jednym z podstawowych badań, które umożliwia wykrycie niedosłuchu odbiorczego pochodzenia ślimakowego. Jak wiadomo, ślimak jest strukturą w ogromnej mierze odpowiadającą za odbiór bodźców dźwiękowych z otoczenia, dlatego tak istotna jest jego szczegółowa diagnostyka. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Amfon:

Istotą otoemisji jest właśnie rejestracja impulsu akustycznego, który powstaje w ślimaku. Dzieje się tak poprzez skurcz wyspecjalizowanych komórek słuchowych zewnętrznych.

Warto zaznaczyć też, że wspomniane badanie jest praktycznie bezbolesne i nieinwazyjne i można wykonywać je u osób w każdym wieku, nawet u noworodków. Pacjent zostaje umieszczony w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu, a do jego ucha wprowadzana jest bardzo cienka sonda. W jej wnętrzu znajduje się specjalny głośnik, który nadaje dźwięki oraz mikrofon, który odbiera ze ślimaka bodziec zwrotny. Jeżeli ślimak nie odpowie na dostarczony impuls, będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z wadą słuchu konieczną do dalszej diagnostyki.

Kiedy zdecydować się na otoemisję akustyczną?

Wspomniane badanie jest bardzo pomocne w celu zdiagnozowania samego istnienia wady, jednak nie zlokalizuje ono dokładnego jej położenia. Jest więc pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem w analizie stanu naszego słuchu. Otoemisja akustyczna jest niezwykle istotnym badaniem przesiewowym, które wykonuje się u każdego, nowonarodzonego człowieka. To właśnie jego wynik mówi nam o ryzyku istnienia lub wystąpienia w przyszłości jakichkolwiek defektów ze strony narządu słuchu. Warto zaznaczyć też, że zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci powinny zgłosić się do specjalisty w celu wykonania otoemisji w przypadku, gdy mają do czynienia z szumami usznymi. Mogą być one objawem wielu, poważnych schorzeń. Takie badanie jest też niezwykle przydatne w celu monitorowania zmian słuchu, które mogą nastąpić po spożyciu niektórych leków ototoksycznych. Należy do nich wiele popularnych antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych. Dzięki otoemisji akustycznej wykrywa się także głuchotę czynnościową.