15 maja 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Ortokorekcja czyli leczenie krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych

Ortokorekcja powstała w latach 60. Sposób leczenia krótkowzroczności przy użyciu specjalnych soczewek kontaktowych opracowali okuliści z Kanady i USA. O tym, na czym dokładnie polega ortokorekcja, jak to możliwe, że noszenie specjalnych soczewek kontaktowych pozwala na zmniejszenie wady wzroku oraz jaka jest skuteczność tej metody, dowiesz się z naszego artykułu.

Na czym polega ortokorekcja

Jak tłumaczy nasz rozmówca, okulista z Zakładu Optycznego Joanny Trzcinowicz we Wrocławiu: Skuteczność ortokorekcji bierze się z przyczyn powstawania krótkowzroczności. Ta konkretna wada wzroku rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania człowieka. Do jej powstania dochodzi w skutek wydłużenia się gałki ocznej lub uwypuklenia rogówki oka. Z wiekiem wada ta się oczywiście pogłębia. Najczęściej przyczyną jest wykonywana praca, długotrwałe siedzenie przed komputerem, czytanie książek lub wpatrywanie się z bliska w małe elementy.

W altach 60. okuliści z Ameryki Północnej, USA i Kanady, zauważyli, że stosowanie soczewek kontaktowych powoduje na jakiś czas zmianę kształtu rogówki, a dokładnie powoduje jej spłaszczenie. Efektem tego krótkowidz, wzrok krótkowidza świeżo po zdjęciu soczewek jest lepszy niż przed ich założeniem. Odkrycie to spowodowało, że producenci soczewek zaczęli pracować nad stworzeniem szkieł kontaktowych wykonanych z materiału, który pozwoli osiągnąć trwalszy efekt spłaszczenia rogówki. Efektem tego była właśnie ortokorekcja.

Czy ortokorekcja jest skuteczną metoda leczenia krótkowzroczności?

O tym czy ortokorekcja jest skuteczną metodą leczenia krótkowzroczności decyduje systematyczność stosowania soczewek. Niestety leczenie tą metodą nie daje trwałych efektów i aby je utrzymać należy zakładać soczewki każdego dnia na noc. Najlepsze rezultaty ta metoda przynosi przy małych wadach wzroku, mniej więcej do -4,5 dioptrii. Przy większych wadach także się ją stosuje, ale w celu zmniejszenia krótkowzroczności u pacjenta. Bardzo istotną zaletą ortosoczewek jest fakt, że stosowane u dzieci, nie tylko pozwalają na zmniejszenie wady w wzroku, ale również skutecznie hamują jej dalsze pogłębianie.