16 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Optyk, okulista, optometrysta – czym się zajmują?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów – to dzięki niemu możemy bez przeszkód odbierać otaczający nas świat. By utrzymać wzrok w jak najlepszej kondycji oraz zadbać o niego, gdy napotykamy na problemy, musimy wiedzieć, do kogo należy zwrócić się z prośbą o pomoc. Optyk, okulista i optomerysta to zawody, które łączy praca nad narządem wzroku. W tym artykule wyjaśnimy, czym konkretnie zajmuje się każdy z nich.

Potrzebujesz dobrać okulary, akcesoria optyczne? Zgłoś się do optyka

Do zadań optyka należy wykonywanie okularów na podstawie recept wystawionych przez lekarza okulistę lub optometrystę, jak również ewentualna ich naprawa. Optyk zajmuje się także doradztwem w zakresie doboru odpowiednich oprawek okularów do kształtu twarzy pacjenta. Profesjonalnie wyposażone salony optyczne, w których przyjmują wykwalifikowani optycy, oferują, poza szerokim wyborem okularów i soczewek kontaktowych – akcesoria służące do ochrony wzroku, płyny do soczewek oraz środki do pielęgnacji okularów.  W salonie optycznym można także z powodzeniem dopasować odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Optomerysta – pomoże rozwiązać problemy z widzeniem

Jak wyjaśnia Dorota Konopińska, optyk, właścicielka Salonu Optycznego Oko Na Świat: Do zadań optomerysty należy badanie wzroku a następnie diagnozowanie  wad refrakcji. Specjalista ten wykonuje szereg testów, dzięki którym w bardzo dokładny sposób można sprawdzić wadę wzroku. Optometrysta po konsultacji z pacjentem dobiera odpowiednią metodę korekcji optycznej. Optomerysta zajmuje się ponadto profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru właściwych soczewek kontaktowych, służy pomocą w nauce poprawnego zakładania oraz zdejmowania soczewek. Współpracuje z okulistą, kierując do niego pacjenta w przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o chorobach oczu.

Czym zajmuje się okulista?

Okulista jest specjalistą, absolwentem studiów medycznych. Do jego zadań należy wykrywanie oraz leczenie chorób oczu, urazów a także wad wzroku. Zajmuje się on ponadto leczeniem chorób układu wzrokowego (jaskra, zaćma) oraz problemami mechanicznych urazów oka, spowodowanych na przykład wniknięciem ciała obcego. Okulista może wykonywać zabiegi okulistyczne. Przede wszystkim jednak diagnozuje i leczy choroby oczu, dba również o profilaktykę, zapobiegającą ewentualnym postępom choroby. Okulista wystawia również recepty według której można wykonać okulary. Z porady lekarza okulisty warto korzystać cyklicznie i regularnie kontrolować stan swojego wzroku, który, ze względu na tryb życia oraz codzienny kilkugodzinny dostęp do ekranów, jest wystawiony na negatywny wpływ czynników zewnętrznych pogarszających jakość widzenia. Wykrycie choroby i wady na czas pozwoli zapobiec bowiem jej dalszemu postępowi.

Poza wymienionymi specjalistami, nie sposób pominąć również ortoptysty, który zajmuje się diagnozą i rehabilitacją funkcji wzrokowych, skupiając się w szczególności na zaburzeniach w zakresie widzenia obuocznego oraz problemów z ruchomością gałek ocznych.