13 czerwca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak opracowywany jest plan leczenia ortodontycznego

Wady zgryzu występują u bardzo wielu ludzi. Utrudniają one spożywanie pokarmu, mają negatywny wpływ na estetykę naszego uśmiechu, a w skrajnych przypadkach mogą być nawet bezpośrednią przyczyną powstawania wad wymowy. Na szczęście istnieją skuteczne metody, dzięki którym można przywrócić prawidłowe ustawienie łuku zębowych i zwalczyć wadę zgryzu. W tym celu musimy się udać do gabinetu ortodontycznego.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

W celu dokładnego poznania naszej wady zgryzu, przyczyn jego powstania, określenia naszych złych nawyków, które powodują jej pogłębianie oraz przypisanie powstałego problemu do konkretnej jednostki chorobowej, ortodonta musi najpierw przeprowadzić dokładne badanie wstępne. Najczęstszymi przyczynami powstawania wad zgryzu są złe nawyki z dzieciństwa. To bowiem właśnie wtedy kształtuje się cały układ narządu żucia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej JB Stomatologia w Szczecinie: Nawyki te objawiają się przede wszystkim nie wystarczająca dbałością o stan zębów mlecznych. Postawa zakładająca, że w miejscu zębów mlecznych i tak niebawem pojawią się zęby stałe, więc nie ma potrzeby ich leczenia, sprawia, że zęby stałe często nie mają wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym i nie mogą się prawidłowo ustawić.

To jednak nie jedyne możliwe przyczyny pojawiania się wad zgryzu. Problemy z krzywymi zębami mogą być również spowodowane m.in. uwarunkowaniami genetycznymi czy przebytymi w dzieciństwie chorobami. Bez względu jednak na dokładną przyczynę powstania, każdą wada zgryzu jest możliwa do odwrócenia.

Pierwsza wizyta u ortodonty

W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym jesteśmy poddani badaniom, które pozwalają na opracowanie dokładnego planu leczenia ortodontycznego. Badanie takie składa się z kilku etapów. Przede wszystkim jest to wywiad z pacjentem, na podstawie którego ortodonta określa, kiedy powstały nasze problemy oraz wskazuje nasze złe nawyki, które powodują ich pogłębianie.

Następnym etapem jest wykonanie dokładnego badania jamy ustnej pacjenta i sprawdzenie czy przed rozpoczęciem leczenia nie ma konieczności wykonania leczenia naszych zębów. Jeżeli nie, to ortodonta pobiera wyciski szczęki i żuchwy, które posłużą mu do wykonania gipsowych modeli, pozwalających na dokładne określenie rodzaju naszej wady zgryzu i opracowanie dokładnego planu leczenia. W tym celu konieczne jest także wykonanie zdjęcia pantomografcznego i cefalometrycznego.

Druga wizyta w gabinecie ortodontycznym

Opracowany plan leczenie wady zgryzu przedstawiany jest pacjentowi w trakcie drugiej wizyty w gabinecie. Zakłada non noszenie przez pacjenta stałego lub ruchomego aparatu ortodontycznego, który umożliwi skorygowanie łuku zębowego. W trakcie tej wizyty pacjent poznaje również szacowany koszt leczenia.