Starsza kobieta przy oknie
11 czerwca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Opieka nad starszą osobą z chorobą Alzheimera w praktyce

Alzheimer to postępująca choroba, która stopniowo wyłącza funkcje fizjologiczne i psychiczne w organizmie człowieka. Objawia się zanikami pamięci, początkowo zapominaniem nazw, imion, a następnie podstawowych czynności warunkujących życie. Osoba chorująca z czasem nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga stałej opieki. Jak wygląda opieka nad osobą chorą na Alzheimera i jak przystosować dla niej mieszkanie do codziennego życia?

Jak przystosować mieszkanie dla osoby chorującej na Alzheimera?

Mieszkanie dla osoby chorującej na Alzheimera, powinno być przede wszystkim dostosowane do jej potrzeb, a jednocześnie bezpieczne i funkcjonalne. Zmiany, które będą wprowadzane powinny następować powoli, a senior musi się do nich przyzwyczajać na każdym etapie. Meble warto ustawić pod ścianami, ponieważ koordynacja ruchowa osoby chorującej z czasem się pogarsza. W łazience przydadzą się poręcze, a w wannie maty uniemożliwiające poślizgnięcie. W zależności od osoby konieczne będzie również usunięcie luster z domu, ponieważ czasem seniorzy źle reagują na swoje odbicie. Dodatkowo, jeśli jest taka możliwość, warto wygospodarować przestrzeń wyłącznie dla chorej osoby, dzięki czemu będzie czuła spokój i poczucie bezpieczeństwa. Senior powinien mieć swój ulubiony fotel lub sofę z małym stoliczkiem, na którym będą znajdowały się jego rzeczy, np. album ze zdjęciami, książka, czy ramka ze zdjęciem bliskich mu osób.

Na meblach i sprzętach pomocne będą napisy – ułatwi to osobie chorej na Alzheimera funkcjonowanie i nie będzie wywoływać frustracji. Tak samo, jeśli jest to możliwe, na zdjęciach rodzinnych można poprzyczepiać imiona bliskich, a w widocznym miejscu w mieszkaniu przyczepić wykaz najważniejszych telefonów. Jedną z kluczowych zasad, na których opiera się opieka nad chorym na Alzhaimera jest zabezpieczenie wszystkich niebezpiecznych narzędzi oraz chemikaliów w mieszkaniu. Okna oraz drzwi powinny być zabezpieczone w taki sposób, aby chory nie mógł się sam wydostać, a instalacje wodne i gazowe należy odłączyć, gdy są nieużywane. Wszystkie te elementy stosowane są przez opiekunki z agencji Opieka InterJob, co ułatwia opiekę nad osobą chorującą na Alzheimera.

Podejście i opieka nad osobą chorą na Alzheimera

Komunikacja z osobą chorującą na Alzheimera nie zawsze jest łatwa. Zdania, które do niej są kierowane powinny być krótkie i proste. Warto przy tym wszystkim pamiętać o tonie głosu i gestykulacji, ponieważ może to być przez podopiecznego odebrane jako atak, dlatego spokój i brak gwałtownych ruchów w zdecydowany sposób ułatwią komunikację. Dopóki osoba chorującą jest samodzielna, trzeba angażować ją we wszystkie aktywności dnia codziennego, zabierać na spacery, spotkania z najbliższymi, czy zachęcać do wspólnego gotowania. Pomocne dla nich będzie ustalenie stałego planu dnia, dzięki czemu łatwiej będzie im wszystko zapamiętać oraz będą spokojni, że mają wszystko pod kontrolą i pamiętają, co powinni zrobić każdego dnia. Dobra organizacja miejsca oraz odpowiednie nastawienie są kluczowe w przypadku opieki nad osobami chorymi na Alzhaimera.