Olej MCT
14 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Olej MCT jako drogocenne źródło energii

Suplementy pomagają w nabyciu dodatkowej energii. Korzystają z nich w szczególności sportowcy oraz osoby decydujące się na wysoką aktywność fizyczną. Stosunkowo mało znaną substancją, wpływającą na pracę układu pokarmowego i intensywną pracę mięśni, są oleje MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. To idealny dodatek do tradycyjnej diety. Czym charakteryzują się oleje MCT?

Czym są oleje MCT?

Olej MCT jest substancją o ważnych właściwościach, które wynikają z różnicy między tłuszczami nienasyconymi (zdrowszymi) i nasyconymi, które powszechnie uważa się za szkodliwe dla zdrowia. Istnieje drobny szkopuł – tylko jeden podtyp tłuszczów nasyconych jest niezdrowy (tłuszcze długołańcuchowe). Drugi rodzaj, tłuszcze średniołańcuchowe to właśnie oleje MCT, które pozytywnie wpływają na organizm. Mają szczególne znaczenie w pracach mięśni i odchudzaniu.

Najważniejsze właściwości olejów MCT

Oleje MCT (średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe) działają bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Przydają się przy leczeniu chorób związanych z układem pokarmowym, ponieważ są najlepiej przyswajalnymi podtypami tłuszczów. Często wykorzystuje się je przy produkcji suplementów. Są bezpieczne dla dzieci i niemowląt. Eksperci polecają preparaty z olejami OCT dla niemowląt, cierpiących na alergie pokarmowe. Z takich suplementów mogą skorzystać także pacjenci z nowotworami jelita grubego i cienkiego. Oleje OCT podaje się osobom niedożywionym i osłabionym. To wyjątkowe źródło energii, stymulujące pracę jelit, układu pokarmowego.

Bakteriobójcze i przeciwgrzybicze właściwości olejów OCT wynikają z ich budowy. Zawierają one w sobie ważne kwasy: kaprylowy, dekanowy i laurynowy. Oleje OCT nie podnoszą także poziomu niezdrowego cholesterolu i zapobiegają występowaniu stanów zapalnych w organizmie. Ich regularna suplementacja zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

Jak powstają oleje MCT?

Oleje MCT są wypadkową oleju kokosowego i palmowego, będących doskonałym źródłem średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Sięgają po nie często sportowcy i osoby o zwiększonej aktywności fizycznej. Można je nabyć w proszku lub płynie. Wersja proszkowa jest idealna dla osób na diecie ketogenicznej lub niskowęglowodanowej.

Oleje MCT pojawiają się wśród asortymentu firmy Ilkow Trade, będącej czołowym dystrybutorem surowców spożywczych i dodatków funkcjonalnych do żywności – białek serwatkowych, aminokwasów do odżywek, ekstraktów roślinnych do suplementów diety, substancji słodzących i żelujących, surowców energetycznych i do produkcji kosmetyków, różnych witamin.