okulary korekcyjne czy soczewki optyk
6 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe? Porównanie

Osoby z wadą wzroku mają do wyboru korektę laserową w klinice lub korzystanie na co dzień z okularów albo z soczewek. O ile to pierwsze wiąże się z dużymi kosztami i nie zawsze jest możliwe, o tyle rozwiązania doraźne, w postaci szkieł tradycyjnych lub kontaktowych, są bardzo popularne. Ale co warto wybrać? Które z tych dwóch rozwiązań będzie lepsze, a które gorsze?

Dlaczego warto wybrać okulary?

Dlatego, że jest to rozwiązanie najbardziej pewne, bezpieczne dla oczu i bezproblemowe. Nie trzeba specjalnych warunków higienicznych, by móc skorzystać ze szkieł. Dodatkowo można z nich korzystać także wtedy, gdy ktoś jest chory, ma problemy ze spojówkami, dręczy go alergia itd. Po prostu okulary korekcyjne są najbardziej uniwersalne i to niezależnie od wieku, stanu zdrowia itd.

Minusem okularów będzie to, że nie można z nich korzystać w każdej sytuacji, na przykład na basenie czy podczas uprawiania intensywnych sportów wyczynowych. Co więcej, jeśli ktoś chciałby korzystać ze szkieł przeciwsłonecznych, trzeba zakupić specjalne okulary korekcyjne przyciemniane, które będzie się stosować na zmianę ze szkłami „zwykłymi”.

Pomijając te drobne niedogodności, okulary wciąż stanowią bardzo popularny wybór wśród osób z wadą wzroku.

Soczewki – wygodne, ale czy dla każdego i zawsze?

Soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które są z jednej strony bardzo aktywne, a z drugiej zależy im na aspekcie wizualnym, bo na przykład nie podoba im się własny wygląd w okularach.

Niemniej jednak nawet tak atrakcyjny wynalazek, jak szkła kontaktowe, ma swoje minusy. Przede wszystkim, nie są one dla wszystkich. Niektórzy mają na tyle wrażliwe i łzawiące oczy, że codzienne zakładanie soczewek wiąże się ze sporą niedogodnością.

Kolejna rzecz to dostępność i koszty. O ile w przypadku okularów wydatek jest jednorazowy – na kilka lat, o tyle soczewki najczęściej kupuje się raz na miesiąc lub raz na trzy miesiące
(w przypadku opakowania 6-sztukowego). A przy większej wadzie wzroku, takie produkty nie są dostępne w każdej drogerii, tylko trzeba je zamawiać u optyka.

Gdzie kupować dobrej jakości szkła?

Wybierając okulary dobrej klasy, od zaufanego optyka, otrzymuje się produkt na lata, który należy jedynie regularnie czyścić i – ewentualnie – wyregulować śrubki, jeśli poluzowały się w trakcie zwykłego noszenia.

Dobrym specjalistą jest na przykład AK Optyk. To miejsce, w którym można zamówić szkła korekcyjne różnego typu, dopasowane idealnie do potrzeb danego klienta.

Warto mieć na uwadze, że kluczem do zadowolenia z zakupu okularów będzie dobór odpowiedniej mocy szkieł oraz dobra jakość samych oprawek.