Okulary czy soczewki kontaktowe
4 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Okulary czy soczewki kontaktowe – co wybrać?

Coraz więcej osób skarży się na problem nieostrego widzenia. W takiej sytuacji konieczne jest odwiedzenie okulisty, a następnie optyka, u którego dobierzemy odpowiednie okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe. Oba sposoby na poprawę jakości naszego widzenia mają swoje wady i zalety. Co wybrać – efektowne okulary korekcyjne czy dyskretne soczewki kontaktowe?

Okulary korekcyjne – jest w czym wybierać

Kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, noszenie okularów było postrzegane jako przykra konieczność. Wybór oprawek był ograniczony, były one też niezbyt atrakcyjne i ciężkie. Dziś okulary są lekkie i estetyczne. Co więcej, mogą być również elementem stylizacji. Efektowne oprawy okularowe można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Również przy szkłach mamy dość szeroki wybór. Dla osób prowadzących zmienny tryb życia idealne są okulary progresywne, zapewniające doskonałe widzenie zarówno na bliższe, jak i na dalsze odległości. Jest to też optymalne rozwiązanie dla osób z presbiopią, czyli wadą wzroku związaną ze zmianami zachodzącymi w oku wraz z wiekiem. 

– Osoby pracujące w biurach mogą wybrać tzw. okulary biurowe, ze szkłami do bliży i odległości pośrednich. Dzięki nim mogą czytać i widzieć wyraźnie ekran komputera, ale także nieco bardziej oddalone obiekty w pomieszczeniu, czy rozmówcę po drugiej stronie biurka. – mówi specjalista z salonu optycznego Optyka Okularowa Krystian Bloch.

Dla uprawiających sport dobrym rozwiązaniem są sportowe soczewki okularowe. Specjalna konstrukcja i technologia produkcji umożliwia wytworzenie soczewek okularowych odpornych na trudne warunki, towarzyszące uprawianiu sportu. Warto rozważyć również okulary z soczewkami fotochromowymi, które zabarwiają się pod wpływem działania promieni słonecznych.

Na soczewki okularowe nakładane są także dodatkowe powłoki ochronne. Powłoka anty UV zatrzymuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Powłoka antyrefleksyjna zalecana jest osobom dużo pracującym przy komputerze, ponieważ redukuje uciążliwe odblaski. Wybierając szkła, warto rozważyć również opcję z filtrem selektywnie neutralizującym uciążliwe światło niebiesko-fioletowe, emitowane przez ekrany urządzeń, diody LED czy halogeny, z tzw. blueblockerem.

Soczewki kontaktowe – nowoczesne rozwiązanie nie dla każdego

Soczewki kontaktowe to cienkie, przeźroczyste szkła ze specjalnego tworzywa, nakładane bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez osoby aktywne fizycznie, ale też te z dużą wadą wzroku. Sprawdzają się idealnie do korekcji krótko- i dalekowzroczności, ale też astygmatyzmu. Ważne jest jedynie ich właściwe dopasowanie. Ku zaskoczeniu wielu, warto dodać, że dostępne są już soczewki progresywne, które pozwalają idealnie widzieć zarówno blisko, jak i daleko. Na rynku dostępnych jest kilka typów „kontaktów”: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne, a także całodobowe. Soczewki mogą także pełnić funkcję estetyczną – podkreślać kolor tęczówek lub nadawać im zupełnie nowy wygląd.

O soczewki należy dbać – odpowiednio je przechowywać i pielęgnować. Zalecane jest również, aby przynajmniej 1-2 dni w tygodniu pozwolić oczom odpocząć od soczewek. Dla osób początkujących, niezdecydowanych lub takich, które soczewki kontaktowe chciałyby nosić tylko czasami, dobrym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe, czyli jednorazowego użytku. Nie martwimy się o ich czyszczenie czy przechowywanie, tylko po użyciu wyrzucamy je do kosza. Soczewki kontaktowe nie są tak łatwe w zakładaniu, jak okulary. Warto zwrócić również uwagę na to, w jakich warunkach potrzebujemy korekcji. Jeśli często zmieniamy kąt i odległość patrzenia lub wykonujemy prace, przy których nie potrzebujemy korekcji (np. jesteśmy krótkowidzami, którzy nie potrzebują korekcji do czytania) – z pewnością łatwiej będzie nam zdjąć okulary, niż soczewki.

Wybór pomiędzy okularami a soczewkami kontaktowymi to tak naprawdę kwestia indywidualna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby te dwie metody korekcji wzajemnie się uzupełniały – na co dzień możemy używać okularów, a soczewki zakładać w wyjątkowych sytuacjach, kiedy będzie to dla nas wygodniejsza opcja.