kosmetyki
23 września 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Odpowiednie kosmetyki dla niemowląt

Kremy nawilżające i zapobiegające odparzeniom, szampony, oliwki, mydła, żele do mycia, a także płyny do kąpieli. Setki produktów pielęgnacyjnych dziesiątek marek, w różnych cenach – rodzicom niełatwo jest wybrać kosmetyki dla maluszka.

Wybór dodatkowo utrudnia strach przed wystąpieniem podrażnień i alergii skórnych u dziecka. Mamo i Tato, nie bójcie się! Nasz poradnik poprowadzi Was przez świat kosmetyków dla niemowląt. Powie Wam, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i na co szczególnie uważać. Po przeczytaniu tego tekstu nie będziecie mieli wątpliwości, jakie kosmetyki dla niemowląt powinny zająć miejsce na łazienkowej półce.

Pamiętajmy: skóra dziecka jest znacznie bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego człowieka, ponieważ prawie nie wytwarza łoju. Dlatego nie powinniśmy stosować na skórę dziecka kosmetyków dla osób dorosłych. Ponadto powinniśmy stosować produkty o określonych, specjalnie dobranych składnikach. O tym, jakie kosmetyki dla niemowlaka wybrać, powinien przede wszystkim decydować ich skład.

Skóra dziecka głównie potrzebuje nawilżenia i natłuszczenia. Dlatego kosmetyki dla maluszka powinny zawierać takie składniki, jak: alantoina (regeneruje naskórek), pantenol (działa łagodząco i nawilża), olejki roślinne (dobre zwłaszcza dla skóry atopowej), gliceryna (nawilżająca i wzmacniająca działanie pozostałych składników kosmetyku). Pozostałe ważne (i pożądane) składniki, mające bezpośredni wpływ na to, jakie kosmetyki dla niemowląt będą najbardziej odpowiednie, to alkohole i parafina (pełnią funkcję natłuszczającą) oraz tlenek cynku – produkty na jego bazie są przydatne zwłaszcza w leczeniu zapaleń skóry.

Producenci chcieliby, aby jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, jakie kosmetyki dla niemowlaka wybierzemy, była ich marka. Poniekąd mają rację. W przypadku produktów pielęgnacyjnych dla dzieci znana i długo obecna na rynku marka jest świadectwem jakości i bezpieczeństwa dla zdrowia maleństwa. Dlatego cena powinna być ostatnią przesłanką do tego, jakie kosmetyki dla niemowląt kupimy. Przed zakupem należy jednak bliżej się jej przyjrzeć – zbyt niska powinna być sygnałem, że kosmetyk może nie zawierać najważniejszych składników w optymalnym stężeniu. Zbyt wysoka cena zazwyczaj oznacza, że płacimy głównie za markę, niekoniecznie otrzymując w zamian produkt wyższej jakości niż ten ze średniej półki cenowej.

Należy wybrać odpowiedni sklep dziecięcy. Przed zakupem powinniśmy bardzo uważnie przeczytać etykietę – jest to bardzo istotne, zwłaszcza gdy nasz dzidziuś ma skłonność do alergii. Obecność składnika uczulającego uprzykrzy potem życie nie tylko dziecku, ale także nam. Na etykietach znajdują się również informacje dotyczące wieku dziecka, dla jakiego przeznaczony jest kosmetyk – trzymajmy się wytycznych producenta i pamiętajmy, że tak jak nie ma uniwersalnych kosmetyków dla każdego typu skóry dorosłego człowieka, tak też nie istnieje jeden uniwersalny kosmetyk dla skóry dzieci w każdym wieku.

Jeśli już wybierzemy kosmetyk, po którego zastosowaniu nie będziemy mieli zastrzeżeń, nie zmieniajmy go – częste zmiany kosmetyków (mydła, żeli, kremów czy oliwek) mogą zaszkodzić wrażliwej skórze dziecka, a więc wywołać podrażnienia i alergie. Zmiany wprowadzajmy dopiero wtedy, gdy dziecko wkroczy w wiek, w którym „wyrośnie” z danego kosmetyku.