pielęgnacja zębów
12 lipca 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Odpowiednia pielęgnacja zębów

Nic bardziej nie zdobi człowieka niż piękny biały uśmiech. Zdrowe zęby są wyznacznikiem higieny i estetycznego wyglądu. Ale czy na pewno wiemy, jak dbać o zęby? Większość z nas pewnie odpowie, że dla właściwej higieny jamy ustnej wystarczy szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i wizyta u dentysty, kiedy pojawi się ubytek.

Nic bardziej mylnego! Aby móc cieszyć się do końca życia własnymi, zdrowymi zębami, należy zadbać zarówno o codzienną kompleksową higienę, jak i regularnie kontrolować ich stan u dentysty. Inaczej pewnego dnia spotka nas przykra niespodzianka w postaci próchnicy.

Przede wszystkim należy nauczyć się, jak myć zęby, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się przebarwień, ubytków i chorób dziąseł. Pierwsza kwestia, to dobór właściwej szczoteczki do zębów. Zbyt miękka szczoteczka do zębów będzie łaskawa dla naszych dziąseł, natomiast trudniej będzie jej się uporać z nalotem nazębnym. Natomiast twarda szczoteczka doskonale usunie nalot, lecz może poranić wrażliwe dziąsła. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w szczoteczkę z włókien sztucznych o średniej twardości, która usunie nalot, ale nie wyrządzi większych krzywd naszym dziąsłom. Ponadto szczoteczka do zębów powinna mieć małą, ruchomą główkę, która z łatwością dotrze do trudniej dostępnych zębów trzonowych. Dobór pasty do zębów jest niemniej istotny – najlepiej wybrać taką, która ma wysoką zawartość fluoru i zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej. Kolejna kwestia to samo szczotkowanie zębów. Aby zęby były zdrowe, należy je myć co najmniej trzy razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku) przez co najmniej trzy minuty. Krótszy czas mycia nie pozwala bowiem na dokładne usunięcie zabrudzeń. Po szczotkowaniu powinniśmy użyć nici dentystycznej, aby pozbyć się resztek jedzenia nagromadzonych w przestrzeniach międzyzębowych. Jeszcze tylko płyn do płukania jamy ustnej i nasze zęby są czyste oraz zyskują dodatkową ochronę.

Nie każdy z nas może cieszyć się równym uzębieniem. Wielu z nas wstydzi się uśmiechać ze względu na wady zgryzu. Jeśli chcemy uśmiechać się szeroko i nie odczuwać przy tym zakłopotania, powinniśmy niezwłocznie udać się do ortodonty. Nowoczesne aparaty na zęby pozwalają pozbyć się wad zgryzu w stosunkowo krótkim okresie czasu (chociaż nie powinniśmy się łudzić, że pozbycie się wady będzie trwało kilka miesięcy, na efekty możemy bowiem czekać nawet kilka lat). Istnieje wiele rodzajów aparatów na zęby, jednak coraz bardziej popularne stają się te montowane na stałe – pozwalają na ciągłą korekcję wady zgryzu. Co pocieszające, ich najbardziej nowoczesne wersje są estetyczne i w niczym nie przypominają szpecących, srebrnych klamerek. U ortodonty zyskamy również poradę, jak dbać o zęby, na których zamontowany jest aparat na stałe.

Jeśli nękają nas kłopoty, z którymi nie potrafimy sobie poradzić sami – jak nadwrażliwość szkliwa czy dziąseł, powinniśmy udać się do stomatologa, który doradzi nam, jak dbać o zęby ze specyficznymi problemami. Pamiętajmy też, że regularne i właściwe dbanie o zęby zaoszczędzi nam późniejszych przykrych (i w dodatku bardzo kosztownych) wizyt u dentysty.