ochrona oczu
14 marca 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Ochrona oczu podczas pracy przy komputerze

Komputery towarzyszą nam przez bardzo dużą część dnia, coraz więcej osób jest niejako skazanych na korzystanie z nich ze względów zawodowych. Ale praca to nie wszystko, bo spędzamy przez komputerem również sporo wolnego czasu, surfując po internecie, oglądając filmy, grając – do tego dochodzi również częste używanie smartfonów, tabletów, telewizorów. Wszystko to stanowi spore wyzwanie dla oczu, które są jednymi z najbardziej wrażliwych narządów naszego ciała. Dlatego też warto wiedzieć, jak o nie dbać podczas długich godzin spędzonych przed ekranem.

Wybierz odpowiednie miejsce do pracy

Niezwykle istotne dla naszego wzroku jest już samo ustawienie biurka i monitora komputera lub laptopa względem oświetlenia w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest praca po ciemku – kontrast między ciemnym wnętrzem a jasnym monitorem zmusza nasze oczy do bardzo dużego wysiłku. Jeśli pracujemy przy oknie za dnia, ekran powinien być tak ustawiony, by światło słoneczne nie padało na niego bezpośrednio i nie tworzyło refleksów – dzięki temu unikniemy przemęczenia oczu, a praca stanie się znacznie wygodniejsza. Podobnie z oświetleniem sztucznym – powinno ono znajdować się za tylną ścianą monitora i być rozproszone.

Zadbaj o prawidłową postawę

To, w jakiej pozycji spędzamy czas przed komputerem ma ogromne znaczenie dla naszego wzroku. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą odległość oczu od monitora – powinna ona minimalnie wynosić od 40 do 50 cm , duże monitory pozwalają zwiększyć tę odległość. Należy zwrócić uwagę na wysokość biurka, przy którym siedzimy oraz wysokość naszego fotela. Generalnie nasze stanowisko pracy powinno umożliwić nam siedzenie z plecami w całości przylegającymi do oparcia fotela, ze stopami płasko na podłodze, zaś ekran powinien być ustawiony tak, byśmy patrząc na niego kierowali oczy lekko ku dołowi. Przybranie innej postawy, garbienie się lub zsuwanie z fotela nie tylko jest przyczyną bolesnych dolegliwości pleców, ale wymusza również stałe napięcie mięśni sterujących ruchem gałek ocznych

Przerwy w pracy i ćwiczenia

Aby oczy dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być w stanie dostosowywać się do patrzenia na obiekty znajdujące się w różnych odległościach. Wpatrywanie się przez kilka godzin w jeden punkt, czyli w ekran monitora, obniża ich zdolności adaptacyjne, dlatego warto co pewien czas robić kilkuminutowe przerwy, które wykorzystamy na rozruszanie oczu. W tym celu wystarczy podejść do okna i na zmianę obserwować daleki krajobraz za nim oraz obiekty znajdujące się bliżej nas. Następnie wykonajmy kilka serii ruchów gałek ocznych we wszystkich kierunkach.

Kilka dodatkowych porad:

  • Ekran powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od oczu, nieco poniżej poziomu oczu
  • Należy regularnie czyścić ekran, aby eliminować powstawanie refleksów świetlnych
  • Częste mruganie zapobiega wysychaniu oczu
  • Konieczne jest robienie częstych i krótkich przerw, aby oczy mogły odpocząć od ekranu. Dobrą zasadą jest 10/10/10 – co dziesięć minut popatrz przez 10 sekund na obiekt oddalony o 10 metrów

Okulary do komputera

Ekran monitora może bardzo zmęczyć nasze oczy, szczególnie urządzenia emitujące światło niebieskie.

Światło niebieskie jest zjawiskiem naturalnym, jest emitowane nie tylko przez nowoczesne urządzenia cyfrowe, ale występuje również w świetle dziennym. Pomaga człowiekowi regulować jego cykl dobowy.

Jednak zbyt długa ekspozycja na działanie światła niebieskiego bardzo niekorzystnie wpływa na wzrok. Zaczynamy odczuwać pieczenie oczu, mamy wrażenie, że są suche i podrażnione. Pojawiają się także objawy, których nie kojarzymy z procesem widzenia – bóle głowy, a nawet bezsenność.

Światła niebieskiego nie da się wyeliminować, zresztą byłoby to niekorzystne dla naszego organizmu. Można jednak ograniczyć jego nadmiar i szkodliwe oddziaływanie na wzrok. Pomogą nam w tym okulary, a ściślej mówiąc soczewki okularowe ze specjalną powłoką antyrefleksyjną „blue” .

Soczewki wyposażone w tego typu powłokę neutralizują nadmiar niebieskiego światła, dzięki czemu korzystanie z urządzeń cyfrowych staje się bardziej komfortowe, a przede wszystkim bezpieczniejsze dla naszych oczu

Osoby z już stwierdzoną wadą powinny tym bardziej zaopatrzyć się w odpowiednią parę okularów. Ich doborem zajmują się wyspecjalizowane gabinety, takie jak wrocławski salon optyczny Oculus.