17 września 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Objawy zaburzeń hormonalnych

Hormony to substancje chemiczne wydzielane przez nasz organizm i zawiadujące zarazem większością jego funkcji. Jeśli poszczególnych hormonów z jakiegoś powodu jest zbyt mało lub zbyt dużo, pojawić się więc mogą najróżniejszego typu problemy. Wiele objawów zaburzeń hormonalnych może zostać mylnie uznanych za symptomy zupełnie innych chorób. Warto zatem wiedzieć, jakie nieprawidłowości powinny skłonić nas do wizyty u endokrynologa.

Problemy skórne

Łojotok i trądzik nie bez powodu kojarzone są przede wszystkim z nastolatkami. To właśnie w okresie dojrzewania bowiem przez organizm przetacza się burza hormonalna skutkująca wystąpieniem tego rodzaju zmian. Również jeśli pojawiają się one w późniejszym wieku, stoi za tym najpewniej zbyt wysoki poziom hormonu zwanego prolaktyną albo androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Żeńskie hormony – estrogeny – w niewłaściwych ilościach odpowiadają z kolei za plamy i przebarwienia skórne. Doświadczają tego zwłaszcza kobiety w ciąży, a także panie stosujące doustne środku antykoncepcyjne bądź hormonalną terapię zastępczą po menopauzie.

Wahania wagi

Do widocznych gołym okiem sygnałów świadczących o zaburzeniu gospodarki hormonalnej należą także problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi mimo stosowania zrównoważonej diety, która dostarcza optymalnej liczby kalorii. Jeśli jemy bardzo dużo, a jednak wciąż chudniemy, możemy cierpieć na nadczynność tarczycy. Wytwarza ona hormony odpowiedzialne za przebieg procesów metabolicznych, jej niedoczynność z kolei potrafi się więc objawiać nadmiernym tyciem. Inną jego przyczyną na podłożu hormonalnym może być leptyno- lub insulinooporność, a więc obniżona wrażliwość na leptynę (hormon sprawiający, że odczuwamy sytość) lub insulinę (hormon regulujący poziom cukru we krwi), której nadmiar sprzyja napadom głodu i utrudnia spalanie tłuszczu.

Spadek libido i zaburzenia płodności

Zaburzenia hormonalne mogą skutkować także problemami z poczęciem dziecka oraz popędem seksualnym, i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, choć odpowiadają za to różne hormony. Za nieregularnymi miesiączkami stoi niedobór progesteronu, nadczynność tarczycy lub nadnerczy, produkujących hormony zwane glikokortykosteroidami, zachwianie równowagi pomiędzy zawiadującymi owulacją hormonami folikulotropowym (FSH) i luteinizującym (LH) albo nadmiar prolaktyny. Ten ostatni, normalny tylko w przypadku kobiet w połogu, odpowiada też za spadek libido u kobiet i mężczyzn, u których dodatkowo może objawiać się powiększeniem piersi (ginekomastią) i problemami z erekcją w związku z obniżeniem stężenia testosteronu. Redukcja popędu seksualnego ma też miejsce niekiedy przy nieprawidłowej pracy tarczycy czy zaburzeniach poziomu estrogenów i progesteronu.

Inne symptomy

Jak dowiadujemy się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed” w Krakowie, nieprawidłowa gospodarka hormonalna może objawiać się ponadto m.in. długotrwałym spadkiem nastroju, częstymi huśtawkami emocji, drażliwością czy przewlekłym zmęczeniem. Również pojawienie się nadmiernego owłosienia u pań (hirsutyzm) powinno skłonić do zbadania poziomu hormonów, podobnie jak nawracające bez wyraźnego powodu biegunki, zaparcia lub wzmożone pragnienie, a także zbyt wysokie ciśnienie krwi, kołatania serca czy uderzenia gorąca.