26 stycznia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Objawy i leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm, obok krótko- i dalekowzroczności, jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Występowanie astygmatyzmu jest bardzo częste, u niektórych osób jest jednak on tak mało zaawansowany, że nie przeszkadza im w normalnym widzeniu i nie wymaga leczenia lub stosowania szkieł korekcyjnych. Na czym dokładnie polega astygmatyzm oraz jakie są metody na zniwelowanie lub całkowite zlikwidowanie jego skutków, dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na niesymetryczności rogówki oka. W zdrowym oku rogówka jest idealnie okrągła, kształtem przypominając nieco piłkę, tymczasem nierównomierne krzywizny oka powodują, że kształt rogówki staje się bardziej podłużny, wyglądem przypomina bardziej piłkę do rugby, przez co wpadające do niej promienie świetlne są nieprawidłowo ogniskowane, a otrzymywany obraz staje się nieostry. W zdrowym oku promienie skupiają się w jednym punkcie, na siatkówce, w oku z niesymetryczną rogówką, promienie nie mogą skupić się w jednym punkcie, ponieważ powstałe nierówności część promieni przemieszczają do punktu drugiego.

Najczęstsze objawy astygmatyzmu

Jak tłumaczy nasz rozmówca, okulista z Centrum Optyki Optometria Ciborek w Warszawie: Najczęściej zauważanymi przez pacjentów pierwszymi objawami powstałego astygmatyzmu jest zamglone widzenie, zarówno z daleka, jak i z bliska. Pacjenci mają problem z rozróżnianiem kształtów, linie proste są dla nich krzywe, zamiast gwiazdek dostrzegają jedynie jasne plamy oraz nie potrafią jednocześnie dostrzec przecinających się ze sobą linii poziomych i pionowych. Czasem występują również zaburzenia przestrzeni. Wszystkie te objawy mają oczywiście związek z trudnościami w ogniskowaniu widzianego obrazu.

Innymi sygnałami, które mogą świadczyć o astygmatyzmie są nawracające czołowe bóle głowy, częste przekrzywianie głowy oraz mrużenie oczu. Przy słabym astygmatyzmie, często jedynym objawem jest nieco częstsze mruganie, ponieważ dzięki temu można w łatwy sposób uzyskać zmiany w ogniskowej.

Leczenie i korekcja astygmatyzmu

Wykrycie astygmatyzmu jest możliwe w tracie profilaktycznych badań w gabinecie okulistycznym. Najczęściej do zniwelowania jego negatywnych skutków wystarczy dobór odpowiedniej mocy okularów ze szkłami cylindrycznymi. Przy bardzo dużym astygmatyzmie, konieczne będzie zastosowanie okularów ze szkłami twardymi. W niektórych przypadkach, przy astygmatyzmie rogówkowym, można również wykonać zabieg laserowy, który pozwala na całkowite usunięcie wady.