Kobieta z kieliszkiem wina
17 lutego 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Objawy alkoholizmu. Co powinno Cię zaniepokoić?

Uzależnienia są bardzo powszechnym zjawiskiem, które dotyka zarówno osoby młode, jak i znacznie starsze. Alkoholizm pojawia się w niemal każdym środowisku, a jego zauważenie na początku może być dość problematyczne. Istnieją jednak liczne objawy, których zaobserwowanie pozwala na zwrócenie uwagi osobie uzależnionej i rozpoczęcie terapii. Jakie są symptomy alkoholizmu?

Czym objawia się alkoholizm?

Uzależnienie ma to do siebie, że w przypadku każdej osoby przebiega ono nieco inaczej. Czasami wynika z uwarunkowań środowiskowych, podczas gdy kiedy indziej jest sposobem na radzenie sobie z problemami. Niezależnie od przyczyny alkoholizmu, istnieje kilka objawów wskazujących na jego wystąpienie. Są to takie symptomy jak:

  • niezdolność do powstrzymania się od picia lub ograniczenia spożywanego alkoholu,
  • zaniedbywanie życia prywatnego i zawodowego na rzecz alkoholu,
  • objawy odstawienie po zaprzestaniu spożywania alkoholu,
  • zwiększona tolerancja na alkohol,
  • kłamanie i chowanie alkoholu przed bliskimi,
  • samotne picie o każdej porze dnia,
  • picie w sytuacjach stresujących i w nerwach,
  • stawianie alkoholu najwyżej w hierarchii wartości.

Istnieją także objawy ściśle związane z psychiką i zdrowiem fizycznym. Wśród nich znaleźć można wzmożoną potliwość, osłabienie, wymioty, nudności, nadciśnienie drżenie mięśni, bezsenność, zaburzenia pamięci, apatię, obojętność, wahania nastroju czy stany lękowe. Niektóre z tych objawów mają związek z negatywnym działaniem alkoholu na ludzki organizm. Podobne symptomy mogą wskazywać także na wiele innych chorób, dlatego warto dodatkowo obserwować zachowanie osoby potencjalnie uzależnionej.

Objawy a leczenie alkoholizmu

Objawy alkoholizmu są sygnałem dla bliskich osoby uzależnionej, że konieczne jest podjęcie leczenia. Często alkoholik bagatelizuje problem lub całkowicie go wypiera, co stanowi bardzo poważną przeszkodę w przeprowadzeniu skutecznej terapii. Czasami jednak osoba uzależniona sama decyduje się na podjęcie leczenia alkoholizmu, zauważając niepokojące objawy i znaczną zmianę swojego sposobu życia.

Ostateczne stwierdzenie problemu jest możliwe poprzez wizytę u specjalisty. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychologa i wykwalifikowanych osób pracujących w takich miejscach jak Ośrodek Terapii Uzależnień Trzeźwość. Terapia może być skuteczna jedynie w sytuacji, gdy chory zauważy problem i będzie chciał z nim walczyć. Z tego powodu bliscy, którzy zauważyli potencjalne objawy alkoholizmu, powinni dążyć do przekonania uzależnionego do skierowania się do specjalisty, jednocześnie go nie zniechęcając.