opiekunka osób starszych
4 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

O czym należy pamiętać przed podjęciem pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech ma dobre perspektywy – niemieckie starzejące się społeczeństwo boryka się z problemem zapewnienia dobrej opieki seniorom. Praca opiekunki pozwala spędzić osobie starszej ostatnie lata życia w zaciszu własnego domu. Co więcej, często to właśnie opiekunka jest w stanie zapewnić lepszą pieczę nad seniorem niż najbliższa rodzina.

Jakie formalność należy spełnić przed rozpoczęciem pracy na stanowisku opiekunki osoby starszej w Niemczech?

Wiele osób chcąc poprawić swoją sytuację materialną, decyduje się właśnie na podjęcie pracy zarobkowej za granicą. Wśród kobiet najczęściej wybieraną profesją jest zawód opiekunki seniora. Po znalezieniu odpowiedniej agencji opieki i ustaleniu warunków współpracy należy jednak pamiętać o formalnościach — przede wszystkim o umowie. Ważne, aby została ona podpisana jeszcze przed wyjazdem, a nie dopiero po dotarciu na miejsce docelowe.

W tym kontekście zatrudnienia warto szukać w najlepszych agencjach opieki, które oferują legalne zatrudnienie i odprowadzanie składek do ZUS. Dzięki umowie można być pewnym stałego wynagrodzenia na czas. Jedną z dłużej działających agencji w tej branży jest Opieka Inter Job, która funkcjonuje od 2009 roku. Agencja opieki z Lubina udostępnia pełen zakres informacji dotyczących zlecenia, również szczegóły dotyczące schorzeń, zainteresowań oraz wymagań seniora.

Jak przygotować się do pracy jako opiekunka osób starszych?

Decydując się na pracę opiekunki osoby starszej w Niemczech, warto mieć na uwadze wszystkie aspekty związane z tą profesją. Przygotowując się do wyjazdu, należy dokładnie zapoznać się ze zleceniem i jak najwięcej dowiedzieć się o osobie, która będzie pod opieką. Warto także obejrzeć najbliższą okolicę na przykład za pośrednictwem internetu, co ułatwi poruszanie się z seniorem. Należy sprawdzić odległość do najbliższych sklepów i aptek oraz szpitali, ponieważ do obowiązków opiekunki często należą także zakupy i towarzyszenie podczas wizyt u lekarza.

Najlepsze agencje opieki na terenie Niemczech mają koordynatorów, którzy pomagają rozwiązywać najróżniejsze problemy związane z opieką oraz zapewniają transport na miejsce zlecenia i bezpieczny powrót do kraju. Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, koniecznie trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty i prawo jazdy. Warto spakować potwierdzenia ukończonych kursów i zdobyte certyfikaty potwierdzające kwalifikacje do pracy opiekunki. Przydatne mogą być pieniądze – oczywiście w Euro.