indeks szkla okularowego
9 marca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

O czym informuje indeks szkła okularowego?

Dobór okularów wiąże się z koniecznością uwzględnienia wielu czynników. Najważniejszymi są pocienienie, wyszczuplenie oraz indeks soczewki. Ten ostatni stanowi bardzo ważny parametr, który ma znaczenie dla końcowego efektu i ceny okularów. Indeks pomoże w podjęciu decyzji o wyborze ich konkretnego modelu, odpowiedniego dla użytkownika. Dowiedz się, czym jest indeksacja soczewki okularowej!

 

Co to jest indeks szkła okularowego?

Indeks soczewek korekcyjnych, w dużym uproszczeniu, jest współczynnikiem załamania światła materiału, z którego wykonuje się szkła. Ma on wpływ na konstrukcję soczewki. Wraz z parametrem korekcji oraz montażu przesądza o końcowej grubości szkła okularowego. Jest to zatem stopień wyszczuplenia, a więc tzw. pocienienia soczewki okularowej. Im wyższy, tym jest ona cieńsza, a same okulary lżejsze. Ma on zatem znaczenie dla estetyki i komfortu w codziennym użytkowaniu okularów.

 

Jak wskazują specjaliści Salonu Optycznego „Do zobaczenia”, na rynku dostępne są indeksy:

  • 1,50,
  • 1,53,
  • 1,60,
  • 1,67,
  • 1,74.

 

W przypadku niewielkiej wady wzroku nie trzeba zwracać większej uwagi na tę wielkość. Jeśli wada ta nie przekracza -/+ 3,00 D, odpowiedni będzie najczęściej spotykany indeks, wynoszący 1,50. Gdy jednak wada ta jest większa, warto zdecydować się na soczewki o wyższym indeksie. Dzięki temu będą one cieńsze, a okulary lżejsze. To sposób na większy komfort podczas noszenia szkieł.

 

Indeks soczewek i estetyka okularów

Indeks soczewek ma znaczenie dla ostatecznego wyglądu okularów korekcyjnych. Cieńsza soczewka przy dużej wadzie wzroku pozwoli lepiej ukryć to, że użytkownik zmaga się z takich problemem. Wysoka wartość indeksu jest również konieczna w przypadku okularów z delikatnymi, metalowymi oprawkami. W ich przypadku nie jest możliwe zastosowanie grubych szkieł.

 

Z zasady przyjmuje się zatem, że większa wada wzroku wymaga wyższego indeksu. Zalecany poziom wyszczuplenia w dużej mierze zależy od stopnia, ale również od rodzaju wady wzroku, a także wartości korekcji, grubości i kształtu oprawek. Warto pamiętać, że nie do każdej oprawki będą pasować wszystkie grubości soczewek. Do szkieł o indeksie wynoszącym 1,50 nie są zalecane oprawy na żyłkę i okulary bezramkowe. Wynika to z głównie trudności przy ostatecznej obróbce szkieł.

 

Przy soczewkach dodatnich nie zawsze potrzeba pocienienia. Są one bowiem najgrubsze w środku, a cieńsze przy brzegach. Tolerancja dla wyższych wartości korekcji jest więc większa niż przy soczewkach ujemnych. Te częściej wymagają skorygowania grubości, by nie wystawały one poza oprawki.