badanie wzroku
3 stycznia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Nowoczesne metody badania wzroku

Nieleczone wady wzroku mają ogromny wpływ na komfort życia, znacząco go obniżając. Zazwyczaj nie tylko powodują nieostre i pogarszające się widzenie, ale też bóle głowy, bóle oczu, a z czasem nawet poważniejsze problemy. Na szczęście mamy dziś nowoczesne metody badania wzroku, które umożliwiają szybkie i precyzyjne rozpoznanie wady i dobranie odpowiednich szkieł do jej skorygowania.

Kiedy trzeba zbadać wzrok?

Badania wzroku powinny być prowadzone u osób, które zauważą u siebie następujące objawy:

  • pogorszenie widzenia (obiektów znajdujących się daleko lub blisko albo jednych i drugich),
  • szybsze męczenie się oczu,
  • zamazany obraz,
  • bóle głowy niewiadomego pochodzenia,
  • suchość oczu, zaczerwienienie i uczucie pieczenia,
  • pogorszenie koncentracji podczas pracy.

Osoby dorosłe powinny kontrolnie badać wzrok co 2 lata. Zaleca się wykonywanie badań także w przypadku osób chorych na cukrzycę, miażdżycę i różne inne schorzenia ogólnoustrojowe, przy których może się rozwinąć choroba oczu. Po 40. roku życia wiele osób zaczyna odczuwać pogorszenie widzenia ze względu na prezbiopię, czyli starczowzroczność. To także schorzenie, wymagające odwiedzin u optyka, na przykład w zakładzie optycznym Żuchelkowska w Kołobrzegu  i skorygowania wady wzroku.

Osoby, które już noszą okulary albo soczewki kontaktowe, powinny badać wzrok zgodnie z zaleceniami swojego optyka. To ważne, ponieważ wada wzroku z czasem się pogłębia i noszenie okularów albo soczewek, które stają się niewystarczające, powoduje jedynie dyskomfort i bóle głowy.

Nowoczesne badanie wzroku

Podstawą doboru szkieł korekcyjnych jest komputerowe badanie wzroku. Oprócz niego bardzo ważne jest przeprowadzenie obszernego wywiadu z pacjentem w celu rozpoznania jego stylu życia i preferencji w zakresie noszenia okularów lub szkieł kontaktowych. Jakość i dokładność badań zależą nie tylko od umiejętności i doświadczenia optyka, ale też od tego, jakim sprzętem dysponuje. Nowoczesne metody badania wzroku wymagają użycia zaawansowanych maszyn okulistycznych, np. firmy Essilor, które umożliwiają precyzyjne wykonanie pomiarów w oparciu o budowę oka oraz rozstaw źrenic. Wyniki takich badań, wzbogacone o informacje na temat stylu życia pacjenta, tego ile czasu spędza przed komputerem i jak często uprawia aktywność fizyczną, pomagają dobrać idealnie dopasowane szkła. Oprócz tego pracownicy profesjonalnych salonów optycznych chętnie podpowiadają, jak wybrać najlepiej pasujące oprawki. Dzięki temu można nie tylko lepiej widzieć, ale nawet lepiej wyglądać.