badanie wzroku
11 marca 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Nowoczesne metody badania wzroku

Wzrok to nasze „okno na świat”. Ponad 80 procent wszystkich informacji docierających do nas z otoczenia trafia do mózgu dzięki właśnie temu zmysłowi. Pogorszenie widzenia, nie mówiąc już o całkowitej ślepocie, diametralnie wpływa na komfort życia. Dlatego tak ważne jest, by strzec wzroku jak… oka w głowie. Na początek jednak warto przebadać go w nowoczesny sposób.

Badanie ostrości wzroku – to właśnie z tym najczęściej kojarzy się nam wizyta u okulisty. Tablica wisząca hen daleko na ścianie i literki, które czasami przypominają nieczytelne hieroglify albo małe robaczki. Ale lista badań okulistycznych jest dłuższa. Oto najważniejsze z nich.

Komputerowe badanie wzroku

W tym badaniu oceniane są dwie rzeczy: krzywizny rogówki oraz wady wzroku. Rolę „komputera” pełni tutaj refraktometr automatyczny, którego zadaniem jest wpuszczeniu wiązki promieniowania podczerwonego do oka. Okulista, analizując refleksy odbijające się od struktur oka, może określić (niestety tylko w pewnym przybliżeniu) korekcję optyczną.

Badanie całego oka

Jeśli lekarz chce zobaczyć całe oko, musi do tego celu wykorzystać biomikroskop, czyli lampę szczelinową. Dzięki niej może ocenić stan rogówki oraz soczewki, a po uzbrojeniu urządzenia w dodatkową soczewkę – dokonać także przeglądu siatkówki. Podczas tego badania okulista ma szansę zaobserwować ewentualne zmiany zachodzące w nerwie wzrokowym.

Badanie pola widzenia

Za jego pomocą okulista określa stan nerwu wzrokowego, czyli upraszczając temat – magistrali łączącej gałkę oczną z ośrodkiem widzenia w mózgu. Podczas badania pacjent patrzy na bodźce świetlne o różnym natężeniu. Przy prawidłowym stanie nerwu wzrokowego, powinien reagować na wszystkie bodźce.

Badanie ciśnienia wewnątrz oka

To badanie jest niezwykle interesujące, jeśli chodzi o samą metodologię. Jak bowiem zmierzyć ciśnienie w gałce ocznej, nie naruszając jej struktury? Okuliści wykorzystują urządzenia, których celem jest odkształcenie rogówki za pomocą strumienia powietrza. Jeśli ciśnienie w oku jest niskie, powietrze z łatwością odkształci rogówkę.

Badania obrazowe oka

Jeśli szukać badania, z którego pomocą można wykryć nawet najmniejsze odstępstwa od normy czy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w samej budowie oka, badanie obrazowe będzie idealnie spełniać wyżej kryteria. Zalecane przede wszystkim osobom, u których podejrzewa się jaskrę, a nawet zmiany o charakterze nowotworowym.

Ultraszerokokątne badanie dna oka

Na koniec najnowocześniejsza z metod badania, na jaką możemy liczyć, przekraczając progi renomowanego gabinetu okulistycznego. Dlaczego badanie nosi nazwę ultra szerokokątnego? Ponieważ okulista ma możliwość zobaczyć siatkówkę oka na obszarze aż dwustu stopni, czyli czterokrotnie większym, niż pozwalały na to urządzenia starszej generacji. Co więcej, lekarz może przebadać w ten sposób oko od siatkówki aż po nerw wzrokowy.

Jeśli czujecie, że z Waszym wzrokiem najwyraźniej jest coś nie tak albo wręcz przeciwnie – widzicie bardzo dobrze, ale chcecie przebadać się profilaktycznie, a przy okazji mieszkacie na Śląsku, odwiedźcie koniecznie Galerię Zdrowia Medica w Chorzowie. Nasi specjaliści czekają!