aparat terapia kombinowana elektroterapia ultradzwieki
15 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Nowoczesne aparaty do terapii kombinowanej

Jednym z rodzajów fizjoterapii jest fizykoterapia. Wyróżnia się ona tym, że w celach medycznych wykorzystuje zjawiska fizyczne, na przykład ultradźwięki, prąd elektryczny czy niską temperaturę. Sprawdza się szczególnie w przypadkach przewlekłych schorzeń. Terapia kombinowana to zabieg należący do fizykoterapii. Na czym polega i kiedy jest zalecane jej przeprowadzenie?

Czym jest terapia kombinowana?

Terapia kombinowana jest zwana również terapią skojarzoną lub politerapią. Charakteryzuje się tym, że łączy w sobie elektroterapię i ultradźwięki. To właśnie na tych zjawiskach opiera swoje działanie sprzęt do terapii kombinowanej. Kumulacja dwóch bodźców zwiększa skuteczność zabiegu, a także przyspiesza jego efekt. Co ciekawe, podczas terapii można używać różnych rodzajów prądów, w zależności od schorzenia. To dodatkowo stymuluje mięśnie i nerwy, co skutkuje lepszym ukrwieniem i ociepleniem tkanek. Zabieg ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające. Jego celem jest zmniejszenie bólu czy stanu zapalnego, uelastycznienie włókien kolagenowych oraz przyspieszenie procesu regeneracji tkanek. Kolejny skutek to poprawa pracy mięśni i ruchomości stawów.

Kiedy stosować terapię kombinowaną?

Istnieje szereg schorzeń, w przypadku których warto zastosować terapię kombinowaną. Przede wszystkim są one związane z bólami kręgosłupa, a także z rwą kulszową i barkową. Terapia sprawdzi się również przy chorobach reumatycznych i zwyrodnieniach stawów obwodowych. Kolejne schorzenia, które można leczyć w ten sposób to m.in. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, stany zapalne mięśni i ścięgien, zwichnięcia, stłuczenia, krwiaki, bóle amputacyjne, blizny po zabiegach operacyjnych i urazach, przykurcze mięśni i nerwobóle.

Kiedy zrezygnować z terapii kombinowanej?

Terapię kombinowaną można wykorzystywać w wielu przypadkach, ale istnieją też przeciwwskazania. Najważniejsze to: wszczepiony rozrusznik serca, implanty elektroniczne, obecność ciał obcych (metalowych lub niemetalowych), nowotwory i ciąża. Poza tym nie zaleca się stosowania terapii również w przypadku różnych chorób serca, zmian skórnych, schorzeń urologicznych, stanów zapalnych, epilepsji itd. Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba się zatem upewnić, że u pacjenta nie występują przeciwwskazania, tak aby terapia nie przyniosła więcej szkody, niż pożytku.

Sprzęt do terapii kombinowanej

Wraz z rozwojem medycyny powstają coraz to nowsze urządzenia rehabilitacyjne, które można wykorzystywać w terapii kombinowanej. Ich działanie opiera się na użyciu ultradźwięków i prądu elektrycznego. Nowoczesne aparaty tego typu znajdują się na przykład w ofercie firmy Respharm. Najlepszym wyborem są te urządzenia, które łączą ze sobą różne metody rehabilitacyjne. A zatem, chcąc przeprowadzić terapię kombinowaną, wystarczy zaopatrzyć się w jeden wielofunkcyjny sprzęt.