ponczochy medyczne rajstopy przeciwzylakowe
15 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Nietypowe przeznaczenia pończoch

Pończochy to część garderoby, która jest chętnie eksponowana przez kobiety, ponieważ cienki materiał oraz szeroki wybór wzorów sprawiają, że panie czują się niezwykle kobieco. Pończochy to jednak produkt, który można dostać nie tylko w sklepie z bielizną. Obecnie mają również zastosowanie lecznicze i sprzedawane są w sklepach medycznych zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Wyjaśniamy, w jakich schorzeniach pomocne są pończochy.

Pończochy w niewydolności żylnej

Choroby układu krążenia kończyn dolnych to jedne z najczęstszych chorób, które występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jedną z nich jest niewydolność żylna, która w zależności od stopnia zaawansowania może objawiać się żylakami, pajączkami, owrzodzeniami i zakrzepami.

W radzeniu sobie z tymi schorzeniami pomocne są rozwiązania medyczne, które pozwalają na ich zmniejszenie bądź zlikwidowanie. Należą do nich pończochy uciskowe, które mają również zastosowanie profilaktyczne.

Pończochy uciskowe należą do metod terapii kompresyjnej, jako składowa leczenia medycznego w codziennej walce z chorobami układu krążeniowego i limfatycznego. Bardzo często wykorzystywane są więc po skleroterapii.

Pończochy medyczne jako skuteczny sposób na żylaki i obrzęki

Żylaki są skutkiem problemów układu krążenia kończyn dolnych, natomiast obrzęki nadmiernie gromadzącej się limfy. To schorzenia, które wpływają również na zmniejszenie pewności siebie. Nieestetycznie wyglądające nogi są niejednokrotnie przyczyną wstydu. Pończochy uciskowe mogą być używane podczas wystąpienia problemu, ale również przed wystąpieniem żylaków lub obrzęków, jako zapobieganie ich powstawaniu.

O zastosowaniu pończoch medycznych wypowiada się specjalista ze sklepu medycznego RehaMED:

-Pończochy uciskowe są powszechnie stosowane w leczeniu oraz w profilaktyce chorób układu krążenia i obrzęków. Jednak sprawdzą się również u osób, które w ciągu dnia przebywają głównie w pozycji stojącej oraz borykają się z przeciążeniowymi bólami kończyn dolnych. Wówczas mogą liczyć na skuteczne uśmierzenie dolegliwości.

Co sprawia, że pończochy uciskowe są skuteczne?

O skuteczności pończoch uciskowych decydują ich właściwości kompresyjne. Produkowane są w 4 klasach kompresji: 18 – 21 mmHg, 23 – 32 mmHg, 34 – 46 mmHg oraz 46+ mmHg. Każda klasa odpowiada innemu schorzeniu, przy czym pończoch o największej sile używa się przy zaawansowanych chorobach kończyn dolnych, a o najmniejszej w profilaktyce.

Zasada działania tych wyrobów medycznych polega na silniejszym ucisku w okolicy kostki, który stopniowo zmniejsza się ku górze. Pończochy uciskowe w wyniku nacisku na naczynia przyspieszają krążenie krwi oraz zmniejszają średnicę naczyń żylnych, w wyniku czego żylaki stają się mniej widoczne, a zakrzepy stopniowo rozbite. W przypadku obrzęków, które najczęściej pojawiają się w okolicy stóp, pończochy przepychają nadmiar limfy ku górze, doprowadzając ją do węzłów chłonnych.