20 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Nieprzyjemny zapach z ust. Z czego może wynikać?

Nieprzyjemny zapach z ust inaczej nazywany halitozą to powszechna dolegliwość występująca u osób w różnym wieku. Powoduje ona przykry, cuchnący oddech, który krępuje pacjentów w codziennym życiu, a w rezultacie staje się źródłem dyskomfortu. Przyczyn halitozy może być wiele, dlatego też po zauważeniu objawów konieczne jest jak najszybsze udanie się do specjalisty. Z czego wynika brzydki zapach z ust i jak się go pozbyć? Podpowiadamy.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?

Przykry zapach z ust to między innymi rezultat zaniedbań dotyczących higieny jamy ustnej. Mianowicie niestosowanie się do regularnego szczotkowania zębów powoduje, że z ich powierzchni nie jest usuwana płytka nazębna odpowiadająca za rozwój bakterii i pojawienie się przykrego zapachu. Może być on jednak spowodowany również:

  • Próchnicą,
  • Zapalaniem dziąseł,
  • Chorobami przyzębia,
  • Grzybicą jamy ustnej,
  • Infekcjami gardła,
  • Stanami zapalnymi jamy ustnej,
  • Owrzodzeniami jamy ustnej,
  • Zaleganiem resztek pokarmowych pod nieprawidłowo założonymi uzupełnieniami protetycznymi,
  • Niewłaściwym myciem aparatów ortodontycznych.

Dentyści z gabinetu stomatologicznego Es Dentica w Tychach wskazują także na to, że nieprzyjemny zapach z ust powstaje w następstwie chorób układu pokarmowego oraz oddechowego. Będzie to m.in. zapalenie zatok i oskrzeli, choroby metaboliczne, refluks żołądkowo-przełykowy, a nawet nowotwory krtani i płuc, przełyku lub żołądka.

Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na codzienną higienę jamy ustnej. Zęby powinny być myte systematycznie 2 razy dziennie, konieczne jest dokładne czyszczenie języka oraz usuwanie z przestrzeni międzyzębowych resztek jedzenia nicią dentystyczną. Jeśli pomimo stosowania się do zasad prawidłowej pielęgnacji, nieprzyjemny zapach z ust nie zniknie, jego źródło może być poważniejsze.

W większości sytuacji halitoza wynika z nieprawidłowości związanych z jamą ustną. Z tego powodu w celu pozbycia się dolegliwości powinniśmy udać się do stomatologa w Tychach, który przebada jamę ustną i przeprowadzi niezbędną diagnostykę. Na tej podstawie dentysta dobierze i wprowadzi odpowiedni sposób leczenia.

Może jednak okazać się, że halitoza została wywołana nie tylko chorobami przyzębia, ale również innymi schorzeniami. W takiej sytuacji, gdy leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów lub, gdy stomatolog nie znajdzie przyczyn stanowiących o problemach w zakresie jamy ustnej, pokieruje pacjenta do innych specjalistów.