Nieinwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu klinika
29 września 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Nieinwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu, nazywane również inkontynencją, to mimowolny wyciek moczu. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem oraz liczbą przebytych przez kobietę porodów. Przypadłość spowodowana jest przede wszystkim przez osłabienie mięśni dna miednicy, które skutkuje zmianą kąta nachylenia cewki moczowej. Nietrzymanie moczu jest również związane z wrażliwością kobiecych narządów na zmiany hormonalne towarzyszące ciąży, połogowi i menopauzie. Udowodniono, że jego wystąpieniu sprzyjają otyłość, cukrzyca i palenie papierosów. Wyjaśniamy, czym jest nietrzymanie moczu i jakie są jego powody.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

Wyróżnia się trzy główne rodzaje nietrzymania moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest wysiłkiem fizycznym w postaci dźwigania ciężarów, wchodzenia po schodach, tańca, ale także kaszlu, śmiania się czy kichania.

Inny typ NTM nazywany jest naglącym i związany jest z nieprawidłową, nadaktywną pracą mięśnia pęcherza, zwanego wypieraczem. Nietrzymanie moczu może mieć także charakter mieszany, łączący w sobie cechy obu wyżej opisanych lub wynikać z przepełnienia pęcherza. Ostatni powód jest rzadziej wymieniany i dotyczy przede wszystkim osób cierpiących na stwardnienie rozsiane lub chorobę Parkinsona.

Sposoby diagnozowania i leczenia

Jak mówi specjalistka z Centrum Medycznego Patrycja Sodowska:

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, również metodami nieinwazyjnymi, najpierw należy je jednak odpowiednio zdiagnozować. Zdiagnozowanie nietrzymania moczu opiera się na starannym wywiadzie lekarskim zbierającym informacje na temat częstotliwości mikcji (oddawania moczu) i wszelkiego rodzaju jej zaburzeń. Lekarz bierze pod uwagę inne przypadłości i choroby, na które cierpi pacjentka (cukrzyca, choroby neurologiczne) oraz to, jakie leki przyjmuje.

Leczenie zawsze należy rozpocząć od metod zachowawczych – w tym przypadku od treningu pęcherza. Przydatna może być również redukcja masy ciała i zmniejszenie ilości kofeiny w diecie. Często wdraża się równoczesne leczenie farmakologiczne. Gdy te metody okażą się nieskuteczne, lekarz ginekolog kwalifikuje pacjentkę do zabiegu mającego na celu poprawę kondycji pęcherza lub pochwy. Jest to zabieg operacyjny lub, jak dzieje się coraz częściej, przybiera formę nieinwazyjną.

Nieinwazyjne leczenie

Nieinwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu obejmują między innymi mezoterapię, która jest niebolesna i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Polega na wstrzyknięciu pod śluzówkę pochwy pobranego od pacjentki leczniczego, bogatopłytkowego osocza. Zabieg ma na celu rewitalizację pochwy i jest szczególnie polecany pacjentkom, które doświadczyły obniżenia napięcia w pochwie lub zmian spowodowanych porodem. W wyniku wykonania mezoterapii poprawia się nie tylko napięcie pochwy, ale także jej ukrwienie i nawilżenie.

Metody nieinwazyjne odznaczają się szybkością i efektywnością. Warto rozważyć je w przypadku nietrzymania moczu, które odbiera wielu osobom komfort i swobodę życia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.