chory na Alzheimera
2 lipca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Największe wyzwania w opiece nad chorymi na Alzheimera

Postępujące starzenie się społeczeństwa wiąże się z coraz większym odsetkiem chorób wieku podeszłego. Coraz dłużej żyjemy, ale starość wiąże się z postępującymi procesami degeneracyjnymi i zwyrodnieniowymi zachodzącymi w szczególności w obrębie układu nerwowego. Jednym z poważniejszych schorzeń tego typu jest choroba Alzheimera. Co warto wiedzieć na jej temat i jak wygląda opieka nad pacjentem z tą z chorobą?

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera należy do grupy schorzeń neurodegeneracyjnych związanych z zaburzeniami pracy mózgu, do których dochodzi na skutek uszkodzeń wynikających z wieku pacjenta. Na tę chorobę zapadają  bowiem głównie osoby, które ukończyły 65. rok życia. Intensywny zanik tkanki mózgowej prowadzi do powstawania szeregu objawów zaburzających normalne funkcjonowanie pacjenta. W początkowym stadium choroby najczęściej mamy do czynienia z kłopotami z pamięcią. Z czasem chory może nie pamiętać swojego zachowania, zapominać słów oraz imion bliskich osób. Typowym objawem i zarazem najbardziej uciążliwym z punktu widzenia pacjenta oraz stanowiącym największe wyzwanie dla opiekuna są zaburzenia i utraty świadomości. Osoba chorująca na Alzheimera słabo orientuje się w czasie i przestrzeni, trudno jej skupić uwagę i skoncentrować się na wykonywanej czynności. Z czasem może ona całkowicie utracić niezależność i zdolność samodzielnego funkcjonowania.

Trudna rola opiekuna

Osoba zajmująca się poważnie chorymi pacjentami zawsze stoi przed trudnym zadaniem. W przypadku osób chorujących przewlekle lub obłożnie ich pielęgnacja jest niezwykle czasochłonna, wymaga ciągłego zaangażowania i mówiąc wprost – bywa niezwykle męczącą. Chory powinien regularnie spożywać zdrowe posiłki, dużo pić, a do tego uczestniczyć w sesjach rehabilitacyjnych obejmujących np. fizykoterapię. Jednak opieka nad chorymi na Alzheimera to nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb fizjologicznych pacjenta. To również dbanie o prawidłową komunikację z chorą osobą i jej komfort psychiczny, co nie zawsze jest proste. Trzeba bowiem pamiętać, że do objawów postępującej choroby Alzheimera może dołączyć agresywne zachowanie chorego, a także objawy urojeniowe. Kolejne zmiany degeneracyjne utrudniają podejmowanie działań związanych np. z pielęgnacją i utrzymaniem higieny. Wszystko to czyni opiekę nad pacjentami borykającymi się z tym schorzeniem ogromnym wyzwaniem.

Pomoc w specjalistycznym ośrodku

Ze względu na duże obciążenie opiekuna osoby chorej na Alzheimera, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, dobrym rozwiązaniem w trudnej sytuacji, szczególnie gdy nie jesteśmy w stanie zajmować się chorym przez całą dobę, może być skorzystanie z pomocy profesjonalnego domu opieki. Tego typu ośrodki, czego przykładem jest Pałac Nałęczów, zapewniają kompleksową opiekę osobom starszym i schorowanym, zapewniając im komfortowe warunki i bezpieczeństwo. Pobyt w domu opieki to również możliwość korzystania z szeroko pojętej oferty zabiegów rehabilitacyjnych, dzięki którym choroba może postępować wolniej, co pozwoli choremu jak najdłużej zachować sprawność.