wady postawy
15 marca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze zaburzenia postawy u dzieci i nastolatków

W czasie, kiedy organizm się rozwija, mogą pojawić się różne zaburzenia postawy. U dzieci oraz nastolatków najczęściej dotyczą one kręgosłupa. Jednak zdarza się, że objawiają się one również w budowie kończyn. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja, w jaki sposób rozwijają się najmłodsi, aby w porę zainterweniować i skorygować postawę, ponieważ w przyszłości może to grozić różnymi chorobami na całe życie.

Jakie są najczęstsze zaburzenia postawy u dzieci?

Do najczęstszych zaburzeń postawy u dzieci i młodzieży można przede wszystkim zaliczyć problemy z prawidłowym rozwojem kręgosłupa. Wyróżnić można między innymi skoliozę, kifozę oraz lordozę. Problemy te często spowodowane są garbieniem się, a także niewłaściwą pozycją przyjmowaną podczas siedzenia lub leżenia.

Innymi popularnymi zaburzeniami postawy u dzieci oraz młodzieży jest płaskostopie, które charakteryzuje się przyleganiem całej stopy do podłoża. Może być ono spowodowane nadwagą lub źle dobranym obuwiem. Wyróżnić należy także koślawość objawiająca się poprzez układanie nóg w kształt litery X. Zaburzenie to powoduje ból nóg, a sam chód wygląda niechlujnie oraz chwiejnie. Często jest ono spowodowane zbyt szybkim rośnięciem.

Jak leczy się zaburzenia postawy u dzieci i nastolatków?

Wykryte w porę zaburzenia postawy można leczyć. Warto rozpocząć terapię najszybciej od zauważenia nieprawidłowości w rozwoju. Podstawowym krokiem jest udanie się do lekarza zajmującego się wadami postawy. Po zapoznaniu się z przypadkiem zadecyduje on, czy warto zapisać dziecko na rehabilitacje.

Zabiegi rehabilitacyjne mają na celu wyeliminowanie wad postawy. Odbywa się to poprzez wykonywanie zaleconych ćwiczeń zarówno w gabinecie, jak i w domu. Warto też zwiększyć aktywność fizyczną, chodząc regularnie na zajęcia sportowe oferowane przez szkołę.

Gdzie udać się na rehabilitację z dzieckiem?

Każdorazowo przed rozpoczęciem rehabilitacji konieczne jest udanie się do specjalisty, który zapozna się z przypadkiem oraz zarekomenduje, jakie zabiegi należy przeprowadzić. Ważne jest, aby zostało wykonane badanie koordynacji ruchowej. Można je przeprowadzić na przykład w Niepublicznym Zakładzie Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Medan. Lekarz wykryje nieprawidłowości, które mogą dotyczyć zarówno problemów neurologicznych, jak i pediatrycznych.

Dopiero po otrzymaniu skierowania na rehabilitację można udać się do właściwego gabinetu. Fizjoterapeuta zapozna się ze wskazaniami lekarza, a następnie zaproponuje serię ćwiczeń, których celem będzie wyeliminowanie wad postawy. Dodatkowo może on zalecić większą aktywność fizyczną w domu.