fizjoterapia falami uderzeniowymi
17 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze wskazania do fizjoterapii falami uderzeniowymi

Obecne czasy oraz postęp nauki i technologii daje nam możliwość skutecznej walki z różnego rodzaju bólem. Dzięki temu fizjoterapia manualna ze wsparciem nowoczesnych rozwiązań medycyny staje się dużo bardziej skuteczna. Jedną z tych nowoczesnych metod jest fizjoterapia falami uderzeniowymi. Czym one są i kiedy warto z nich skorzystać?

Czym są fale uderzeniowe?

Fale uderzeniowe wykorzystywane są w fizjoterapii ze względu na ich niezwykłą skuteczność, dlatego też stają się bardzo popularne w leczeniu bardzo różnorodnych schorzeń.

Jak mówią specjaliści z przychodni rehabilitacyjnej FinMed w Szczecinie: ,,Terapia z wykorzystaniem fal uderzeniowych opiera się na efekcie rozchodzenia się w tkankach fal dźwiękowych. Fale te posiadają dużą moc i charakteryzują się wysoką amplitudą i brakiem okresowości“. Dzięki temu dolegliwości bólowe stają się mniej uciążliwe, a tkanki są regenerowane. Co więcej, fizjoterapia falami uderzeniowymi wspomaga krążenie oraz zmniejsza stany zapalne.

Jakie mogą być wskazania do zastosowania fali uderzeniowej?

Oprócz tego, że profesjonalna fizjoterapia falami uderzeniowymi uaktywnia organizm do regeneracji, to również na skutek zmiany ciśnień przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych. Dzięki falom uderzeniowym zmniejsza się napięcie mięśni oraz poprawia krążenie. Terapia falami uderzeniowymi jest szczególnie skuteczna w przypadku schorzeń związanych ze ścięgnem Achillesa, ostrogą piętową, czy też bólem kręgosłupa szyjnego. Dodatkowo ten rodzaj fizjoterapii pomaga w przypadku leczenia ran oraz blizn. Jest to również niezastąpiona forma leczenia w przypadku licznych kontuzji u sportowców, takich jak łokieć tenisisty, kolano skoczka i biegacza oraz bóle barku, które związane są z nadwyrężeniem podczas aktywności fizycznej. Jest to też skuteczna forma walki z bólami pourazowymi i trudnymi złamaniami. Oczywiście to nie wszystko, w czym fizjoterapia falami uderzeniowymi jest pomocna. Największą skuteczność wykazuje ona we wszelkich urazach ortopedycznych i też w takich przypadkach jest zalecana pacjentom.

Przeciwwskazania do fizjoterapii falami uderzeniowymi

Zanim fizjoterapia falami uderzeniowymi zostanie zlecona nam przez lekarza lub fizjoterapeutę, musi on z pacjentem przeprowadzić pełny wywiad. Mimo, że jest to metoda nieinwazyjna i zupełnie bezpieczna należy mieć na uwadze, że istnieją pewne przeciwwskazania do tego rodzaju fizjoterapii. Przede wszystkim kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na nowotwór nie powinny stosować fali uderzeniowej. Pamiętajmy też, że jeśli posiadamy problemy z krzepnięciem krwi oraz silne infekcje na skórze w obszarze planowanego zabiegu, powinniśmy z niego zrezygnować.