Dziewczynka z wadą wymowy
7 stycznia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze wady wymowy u dzieci w wieku szkolnym

Dziecko, które posiada wady wymowy, zwykle nie potrafi wymawiać określonych głosek, przez co mowa staje się zniekształcona, a czasem niezrozumiała. Nauka prawidłowej wymowy jednym dzieciom przychodzi z łatwością, inne mają z tym duże problemy. Profilaktyka wad wymowy jest ściśle związana z umiejętnością prawidłowego ssania, odgryzania, żucia i przełykania. Wiąże się również z możliwościami poznawczymi dziecka. Jeśli dziecko nie zaczyna mówić lub jego mowa jest niezrozumiała, zazwyczaj budzi to niepokój u rodziców. Jakie są najczęstsze wady wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym?

Seplenienie

Seplenienie to bardzo częsta wada wymowy u dzieci, która niewyleczona, będzie towarzyszyć im do końca życia i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Polega na nieprawidłowej artykulacji pewnych głosek. Najczęstszym zaburzeniem w obrębie tych głosek jest seplenienie międzyzębowe, polegające na artykulacji głosek z wsuniętym między zęby językiem.

Wady wymowy często mogą wynikać z nieprawidłowego ułożenia warg i języka podczas artykulacji. Dziecko w dużej mierze uczy się poprzez naśladowanie i poprzez pozytywne doświadczenia. Gdy rodzice mają wątpliwości dotyczące artykulacji dziecka, należy zgłosić się do logopedy. Warto zaopatrzyć się również w gry i testy logopedyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, które pozwolą określić stopień zaburzeń mowy.

Jąkanie jako wada wymowy u dzieci

Jąkanie to niepłynność mowy, która pojawia się wraz z rozpoczęciem rozwoju mowy dziecka, albo w trakcie tego rozwoju. Zdarza się, że dziecko w wieku przedszkolnym zaczyna się jąkać, a następnie zaburzenie to mija samoistnie bez żadnej interwencji. Najczęściej takie zaburzenie mija po upływie około pół roku. Jeśli proces ten przedłuża się i dziecko ma coraz większe trudności z płynnym mówieniem, jąkanie takie wymaga terapii.

 

Jak wskazuje ekspert ze sklepu z pomocami logopedycznymi i pedagogicznymi Komlogo: U dzieci w wieku przedszkolnym występuje wiele różnych wad wymowy, takich jak seplenienie, kappacyzm, gammatyzm bądź lambdacyzm, polegających na nieprawidłowej artykulacji głosek. Czasem może występować również zaburzenie polegające na istnieniu jednocześnie kilku wad wymowy. Należy jednak pamiętać o tym, że głoski, tak jak inne umiejętności motoryczne, pojawiają się u maluchów etapami, w określonej kolejności.

Wady wymowy powodują, że mowa małego dziecka może być bełkotliwa lub niezrozumiała dla otoczenia. Warto zasięgnąć wówczas pomocy logopedy, który dokona diagnozy i wyjaśni mechanizmy wpływające na zaburzenia w rozwoju prawidłowej artykulacji. Logopeda oceni etap rozwoju mowy, określi rodzaj wady wymowy i da wskazania do terapii, lub też rozwieje wątpliwości rodziców.