bilans ortopedyczny
20 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze wady ortopedyczne u dzieci

Bycie mamą lub tatą, biologicznie lub poprzez adopcję, to piękna rola. Dostarcza wiele radości i satysfakcji, lecz przynosi także znaczny ciężar odpowiedzialności. Jej wyrazem jest troska o zdrowie małego człowieka, m.in. zwracanie uwagi na wady postawy. Optymistyczna wiadomość jest taka, że wczesne rozpoczęcie leczenia ortopedycznego przynosi znakomite rezultaty.

Wrodzone wady postawy

Jeżeli Twoje dziecko od urodzenia cierpi z powodu problemów ortopedycznych, zarówno dla niego, dla Ciebie, jak i dla pozostałych członków rodziny, jest to źródło bólu i smutku, psychicznego i fizycznego. Sytuacja niewątpliwie jest trudna, jednak ma również wymiar niosący nadzieję.

Tego typu wady ortopedyczne są łatwo zauważalne i można je leczyć od pierwszych dni życia dziecka. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • podwichnięcie i dysplazja stawów biodrowych,
  • wrodzone deformacje stóp.

Wdrażając specjalistyczne leczenie ortopedyczne, dajemy dziecku szansę na pełne wyleczenie, bądź znaczną poprawę jego stanu zdrowia. Ważne, by mały pacjent był pod stałą opieką ortopedy dziecięcego, np. w Klinice Zdrowe Dziecko w Pruszkowie.

Nabyte wady postawy

Swojemu dziecku starasz się dać wszystko, co najlepsze. Dbasz i troszczysz się o nie. Jednak mimo wielu Twoich wysiłków, pociecha i tak może zachorować, np. nabyć skrzywienia kręgosłupa. Jeżeli do tego dojdzie, nie myśl o sobie, że jesteś złym rodzicem. Wiedz, że jesteś wystarczająco dobrym rodzicem, który podejmuje odpowiednie kroki, aby wyleczyć swoją pociechę.

Jeżeli u Twojego dziecka zauważasz poniższe objawy, zgłoś się na konsultację ortopedyczną:

  • notorycznie zgarbione plecy,
  • uporczywe chodzenie na palcach,
  • koślawe kolana,
  • płaskostopie,
  • zawijanie stóp do środka.

Nie muszą to być symptomy bardzo poważnych chorób, ale sygnał, że młody organizm potrzebuje odpowiednich ćwiczeń i wzmocnienia systemu mięśniowo-szkieletowego.

Warto zgłosić się z dzieckiem na bilans ortopedyczny. To rodzaj konsultacji medycznej, służącej wczesnemu zdiagnozowaniu wad postawy oraz zaplanowaniu leczenia. Lekarz analizuje sposób, w jaki dziecko chodzi, siada i biega, ocenia jego sylwetkę, zwraca uwagę na wzrost i wagę małego pacjenta. Pierwszego bilansu ortopedycznego można dokonać u trzylatka, kolejnego – gdy dziecko ma 5-6 lat.

Terapia rozpoczęta na wczesnym etapie schorzenia, daje znakomite rezultaty. Dlaczego? Ponieważ system kostny dziecka ciągle jest plastyczny i można go korygować poprzez ćwiczenia (także w formie zabawy), rehabilitację, a w ostateczności poprzez noszenie odpowiednich wkładek czy gorsetów ortopedycznych.