urazy sportowe
8 września 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze urazy sportowe u dzieci i dorosłych, które wymagają leczenia

Miłośnicy sportów, czyli przede wszystkim biegacze, kolarze, pływacy czy osoby jeżdżące na rolkach muszą liczyć się z tym, że podczas uprawiania sportu mogą doznać różnego typu urazów, które wymagać będą specjalistycznego leczenia. Większość przypadków to na szczęście jednak drobne kontuzje. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach należy udać się do lekarza.

Uraz sportowy a kontuzja

Kontuzja to następstwo urazu, podobnie jak zwichnięcie, złamanie zamknięte czy otwarte. Jest to jeden z rodzajów obrażeń, których można doznać wykonując aktywność fizyczną. Polega na uszkodzeniu tkanek (stłuczeniu) co utrudnia funkcjonowanie dorosłym oraz dzieciom. Często uraz uniemożliwia dalszą aktywność, zmusza do opuszczenia treningów lub modyfikacji planu treningowego na pewien czas. Ważne jest abyśmy wiedzieli jak należy zapobiegać urazom, a w sytuacji kiedy już do niego dojdzie, co zrobić i gdzie udać się po pomoc.

Przyczyny urazów sportowych

Urazów niestety nie da się uniknąć. Większość z nich pojawia się u dzieci i dorosłych uprawiających bieganie, narciarstwo, gimnastykę, grających w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną czy siatkówkę. Najczęstszą przyczyną urazów sportowych u dzieci i dorosłych są wypadki, do których dochodzi w wyniku przetrenowania, przemęczenia, dłuższej przerwy w treningu czy braków w przygotowaniu technicznym. Również uprawianie sportu bez właściwych zabezpieczeń (ochraniacze, kaski. itp.) zwiększa niebezpieczeństwo poważnych obrażeń. Bagatelizowanie wcześniejszych kontuzji, drobnych urazów, niestosowanie się do zaleceń lekarzy i trenerów jest także częstym problemem.

Najczęstsze urazy sportowe

Najczęstsze konsekwencje urazów sportowych u dzieci i dorosłych to skręcenia stawu skokowego i stawu kolanowego. Czasami towarzyszą temu uszkodzenia wewnętrzne w stawie, takie jak uszkodzenie więzadeł krzyżowych lub pobocznych, łąkotek, więzadeł w obrębie stawu skokowego, stłuczenia, naderwania lub naciągnięcia mięśni w zakresie uda i podudzia – w tym uszkodzenia ścięgna Achillesa. 

Urazy kończyn oraz głowy są częstą przyczyną leczenia dzieci i dorosłych. Bardzo ważna jest szeroko pojęta profilaktyka. A jeśli już dojdzie do urazu może być konieczna wizyta u lekarza ortopedy, chirurga lub neurochirurga. W powrocie do pełnej sprawności rehabilitacja odgrywa często kluczowa rolę  – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z Centrum medycznego SuperMed we Wrocławiu, które oferuje pacjentom kompleksowe i indywidualne postępowanie w procesach diagnostycznych oraz terapeutycznych.

„Sport to zdrowie” – to prawda. Kształtuje siłę, prędkość, wytrzymałość, pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i daje dużo radości. Trenujemy jednak mądrze i odpowiedzialnie.