podolog
27 lutego 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze schorzenia i dolegliwości stóp

Podologia w bezpieczny i skuteczny sposób leczy wiele schorzeń oraz dolegliwości stóp. W gabinecie specjalista podolog stosuje zabiegi, które dbają o stopy osób borykających się z grzybicą lub nadpotliwością, diabetyków ze stopą cukrzycową oraz pacjentów, którzy chcą usunąć m.in. wrastający paznokieć, modzele, odciski, kurzajki lub zadbać o pękające pięty. Dowiedz się, jak wygląda leczenie i czemu tak ważna jest higiena i sterylność podczas zabiegów.

Podologia – sposób na grzybice stóp, paznokci, nadpotliwość i stopę cukrzycową

Według statystyk na grzybicę stóp i paznokci choruje już co 5 Polak. Ta popularna choroba objawia się swędzeniem stóp oraz zżółkniętymi i rozwarstwiającymi się paznokciami. Niestety, leczenie grzybicy jest długotrwałe i wymaga cierpliwości oraz regularności np. w stosowaniu maści. W wielu przypadkach trudno sobie z nią poradzić, dlatego wybawieniem jest podolog i np. leczenie laserowe. Podczas zabiegu laser niszczy drożdżaki, które nie mają już jak się namnażać i tym samym cała stopa lub tylko paznokcie mogą zdrowieć. Inną, często leczoną w gabinecie podologicznym przypadłością jest nadpotliwość stóp. Nadmierne pocenie się powoduje dyskomfort, dlatego niezbędna jest tutaj właściwa higiena m.in. codzienne mycie stóp w chłodnej wodzie (ciepła pobudza gruczoły potowe do pracy), stosowanie antyperspirantów oraz noszenie przewiewnych skarpetek i butów. Warto również odwiedzić gabinet podologiczny (np. Gabinet Podologiczny Katarzyny Miaz z Gliwic) i np. usunąć rogowaciejący naskórek. Podczas zabiegu warto zwrócić uwagę na sterylność narzędzi, którymi pielęgnowane są stopy. Dodatkowo, podolog to również niezastąpiona pomoc u osób z SSC (tzw. syndrom stopy cukrzycowej). Należy pamiętać, że to groźne powikłanie cukrzycy, które wymaga specjalistycznego wsparcia, gdyż w obrębie stopy dochodzi m.in. do zaniku czucia bólu, temperatury i zaburzeń pracy mięśni. Do tego może pojawić się owrzodzenie. Stopa cukrzycowa u diabetyków wymaga codziennego doglądania, pielęgnacji (codzienne kąpiele, zadbanie by stopy była suche, noszenie odpowiedniego obuwia) oraz w razie potrzeby odwiedzenia gabinetu podologicznego.

Typowe zabiegi podologiczne na wrastający paznokieć, kurzajki, odciski, modzele i inne

Problemy ze stopami mogą pojawić się również w wyniku noszenia za ciasnych i niewygodnych butów lub zbyt krótkiego obcinania paznokci. W takich sytuacjach może pojawić się problem taki jak wrastający paznokieć. Aby usunąć drażniący fragment tzw. „dzikie mięso” wystarczy zdecydować się na zabieg podologiczny polegający na odseparowaniu paznokcia od wału, a następnie zaaplikowaniu środka leczniczego. Gdy stan zapalny ustąpi można założyć klamrę ortonyksyjną typu Fraser/a. Z kolei dla osób, które mają na stopach kurzajki, zaleca się zabieg z użyciem dłuta podologicznego. Mniejszym narzędziem, dłutkiem, usunie się np. powodujące dyskomfort odciski. Ponadto, jeśli pacjenci mają tzw. modzele, to podolog przy pomocy skalpela usunie je i tym samym pomoże normalnie funkcjonować. W jego gabinecie można także znaleźć sposób na pękające stopy, dokonać rekonstrukcji paznokcia lub usunąć krwiaki podpaznokciowe. Aby jednak zabiegi były skuteczne i bezpieczne, należy wybrać gabinet, który właściwie dba o higienę i prawidłowo sterylizuje używane narzędzia.