15 września 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze przyczyny zaburzenia erekcji

Wbrew pozorom kłopoty z erekcją dotykają bardzo wielu mężczyzn. Wolą oni jednak przemilczeć temat, chociaż nie powinien być on aż tak wstydliwy, zwłaszcza jeśli u podłoża takiej sytuacji występują przyczyny zarówno fizyczne, jak i psychologiczne. Warto je rozwiązać i cieszyć się z udanego życia seksualnego. Poznajmy zatem najczęstsze powody zaburzenia erekcji.

Czym jest erekcja?

Erekcją można nazwać chemię (bodziec erotyczny – doznanie zmysłowe, podniecenie lub chęć zbliżenia) połączoną ze skomplikowanymi reakcjami biochemicznymi, które, wraz z działaniem tlenku azotu, sprawiają, że mięśnie gładkie penisa rozkurczają się, a naczynia krwionośne w ciałach jamistych wypełniają się krwią. Muszą one zablokować żyły, które znajdują się pod osłoną członka, aby erekcja nie zniknęła przed odbyciem stosunku seksualnego. Jak się okazuje, zdecydowana większość zaburzeń wzwodu wynika z uwarunkowań fizycznych. Za około 10% przypadków odpowiadają aspekty psychologiczne.

Przyczyny fizyczne – zła dieta, brak ruchu, uzależnienia

Powodem zaburzenia erekcji może być brak dbałości o naczynia krwionośne. Należy poświęcić trochę czasu na ułożenie odpowiedniej diety lub konsultację z profesjonalnym dietetykiem. Zbyt duże porcje, ponadprogramowa ilość słodyczy i tłustych potraw, częste spożywanie alkoholu – te nawyki należy wyeliminować. Do diety warto dołożyć dużą ilość warzyw oraz owoców i wprowadzić w plan dnia codziennego aktywność fizyczną. W tym przypadku związek jest prosty – mniejsza zdolność organizmu do długotrwałego wysiłku fizycznego wpływa bezpośrednio na erekcję.

Kolejnym wrogiem udanego życia seksualnego są uzależnienia: od alkoholu, nikotyny czy narkotyków. Problem ten jest często bagatelizowany, dlatego że niewielkie ilości alkoholu lub amfetaminy mogą z początku korzystnie wpływać na poprawę libido. Jednakże u znacznej większości osób uzależnionych od alkoholu występuje impotencja, ponieważ trunek ten przyczynia się do rozwoju zaburzeń seksualnych ingerując w układ hormonalny, naczyniowy oraz nerwowy. Podobne objawy widoczne są u palaczy. Osoby regularnie palące papierosy mają mniejszą objętość nasienia oraz mniej plemników, a te, które są, odznaczają się nieprawidłową budową i nie są tak ruchliwe.

Przyczyny fizyczne – zmiany hormonalne, kłopoty z serce, sterydy

Kolejnym powodem zaburzeń erekcji mogą być zmiany hormonalne. Spadek testosteronu u mężczyzn koreluje ze zmniejszeniem się popędu seksualnego, które odbija się na wzwodzie. Podniesienie poziomu testosteronu jest jednak łatwiejsze niż zmniejszenie innego hormonu, który może uniewrażliwić na jakiekolwiek bodźce seksualne, czyli prolaktyny. Jej wysoki poziom wiąże się z permanentnym stresem i dotyczy głównie ciężko pracujących mężczyzn.

Należy pamiętać, że kłopoty z erekcją mogą być powiązane z nieprawidłowym działaniem układu krążenia. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zawczasu udać się do kardiologa, aby kompleksowo przebadać się w celu wykrycia rozwijających się chorób. Zaburzeniom erekcji sprzyja również przyjmowanie sterydów, które są hormonami o działaniu anabolicznym.

Przyczyny psychologiczne

Oprócz ewidentnych przyczyn fizycznych, występują także psychologiczne powody zaburzeń erekcji.

W takim przypadku mogą to być stany nadmiernego stresu i niepokoju, a nawet depresja. Mężczyźni mogą również unikać kontaktów seksualnych ze względu na lęk przed niepowodzeniem. Warto też przyjrzeć się samej relacji z partnerką, i to niekoniecznie na tle seksualnym. Być może chodzi problemy rodzinne lub finansowe – zauważa lek. med. Piotr Kowalski, właściciel Gabinetu Urologicznego, który pomaga swoim pacjentom w leczeniu zaburzeń erekcji i niemocy płciowej.