fundacja pomocy dzieciom
4 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze problemy i trudności rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności

Życie rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności jest pełne wyzwań. Choć o niepełnosprawności mówi się coraz częściej w przestrzeni publicznej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważnym jest problemem i z jak licznymi trudnościami jest związana. W dzisiejszym artykule poruszymy tę kwestię, wyjaśniając, jakie są najczęstsze wyzwania rodzin dotkniętych niepełnosprawnością.

Z jakimi wyzwaniami muszą radzić sobie rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności?

Funkcjonowanie rodziny, w której pojawiła się niepełnosprawność, znacznie różni się od codziennego życia innych rodzin. Niestety wiąże się ono z koniecznością pokonywania licznych przeszkód – nawet tych, które wydają się niemożliwe do przejścia. Niepełnosprawność nie znika z dnia na dzień, choć tak wiele osób chciałoby, żeby było inaczej, o czym doskonale wiedzą przedstawiciele fundacji dla dzieci niepełnosprawnych, takich jak fundacja pomocy dzieciom Gwiazdeczka z Warszawy. Trzeba nauczyć się z nią żyć i walczyć o to, by związane z nią niedogodności były stopniowo redukowane, a osoba dotknięta niepełnosprawnością żyła na jak najlepszym poziomie.

Pomimo tego, że istnieją sposoby na walkę z niepełnosprawnością, leczenie i rehabilitacja jest ogromnym wyzwaniem dla rodzin, w których pojawił się ten problem. Wdrożenie odpowiednich kroków mających na celu poprawę stanu osoby niepełnosprawnej jest bardzo kosztowne. W związku z tym sytuacja ekonomiczna rodziny stale się pogarsza. Problem ten nierzadko pogłębia fakt, że jedna osoba z rodziny opiekuje się chorym, rezygnując tym samym z aktywności zawodowej. Rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności muszą więc też walczyć z taką trudnością jak brak samodzielności chorego i związana z tym konieczność pomagania mu w wykonywaniu codziennych, nawet najprostszych czynności.

Jak pomóc rodzinom dotkniętym problemem niepełnosprawności?

Wymienić można kilka dróg pomocy rodzinom dotkniętych problemem niepełnosprawności. Wiele osób korzysta z możliwości przekazania 1% podatku fundacji z Warszawy lub innej miejscowości, w której funkcjonuje taka organizacja. Fundacje przyjmują również pomoc materialną w postaci zabawek, książek, filmów, artykułów papierniczych, a także mebli i sprawnego sprzętu RTV oraz AGD. Poza tym można je wesprzeć poprzez wolontariat. Pomoc rodzinom, w których pojawiła się niepełnosprawność, może więc być wielotorowa. Wyłącznie od Ciebie zależy, czy i jak chcesz wesprzeć potrzebujących.