Choroby wieku starczego
21 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze choroby przewlekłe wieku podeszłego

Choroby starcze, nazywane profesjonalnie chorobami wieku podeszłego, to grupa schorzeń występujących u większości seniorów. Według statystyk, po 65. roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Ludzie żyją coraz dłużej, ale często muszą zmagać się z chorobami, które towarzyszą im już do końca życia. O jakie z nich chodzi? I jak można pomóc seniorom?

Nadciśnienie tętnicze

To jedna z najczęściej występujących chorób układu sercowo-naczyniowego i zarazem jedna z głównych przyczyn śmierci.  

Starcze nadciśnienie tętnicze wiąże się z tym, że wraz z upływem lat ludzkie naczynia krwionośne zaczynają sztywnieć. Ponadto dochodzi także do zaburzenia regulacji wydalania sodu, co prowadzi do nadciśnienia.

Cukrzyca

Kolejną chorobą przewlekłą, charakterystyczną dla wieku podeszłego, jest cukrzyca typu 2. Najczęściej pojawia się ona po 65. roku życia. Niestety jest to schorzenie bardzo zdradliwe, które może przebiegać bez jawnych objawów.

To, co zwiększa prawdopodobieństwo jej pojawienia się, to m.in. otyłość oraz upośledzenie funkcji nerek i wątroby.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona to schorzenie układu nerwowego. Objawia się ono niekontrolowanym drżeniem kończyn oraz zaburzeniami mowy. Według różnych szacunków zapada na nią średnio jedna osoba na 500. Ciągle jednak nie są znane jej przyczyny.

Nowotwory

Najczęstszymi nowotworami występującymi u osób starszych są: rak prostaty, rak piersi oraz rak płuc. To ostatnie dotyczy zwykle pacjentów, którzy przez większość życia palili papierosy, ale nie jest to uniwersalna zasada.

Jak można ulżyć w starczych chorobach przewlekłych?

Niestety w praktyce rzadko zdarza się, że osoba w podeszłym wieku nie ma żadnych chorób i jest okazem zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wybrać taki ośrodek, który oferuje opiekę nad chorymi.

Kompleksowa opieka daje chorej i starszej osobie poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Senior czuje się o wiele bardziej komfortowo z myślą, że w razie potrzeby otrzyma niezbędną pomoc. Dla wielu podopiecznych jest to na tyle ważne, że preferują oni właśnie ośrodek od samotnego przebywania w domu. Wiedzą bowiem, że gdy będą tego potrzebować, ktoś się nimi zaopiekuje niemalże „na zawołanie”.

Wspomnianą opiekę oferuje na przykład Dom Seniora IWA. Panuje w nim bardzo rodzinna atmosfera. Ten mały ośrodek jest miejscem zamieszkania dla zaledwie 20 osób, co buduje klimat serdeczności, spokoju, kameralności. Poza usługami opiekuńczymi chorzy mogą także liczyć na konsultacje lekarskie.