choroba-odbytu
28 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze choroby odbytu

Choroby odbytu przeważnie są bardzo nieprzyjemne, na szczęście większość z nich – w tym nowotwór – z powodzeniem się leczy. Niezmiernie ważne jednak jest wczesne postawienie precyzyjnej diagnozy. Tymczasem wiele osób zwleka z wizytą u proktologa, wstydząc się swoich dolegliwości. Jest to najgorsza postawa, jaką można przyjąć. Poniżej prezentujemy więc najczęstsze schorzenia dotyczące odbytu i ich objawy, z którymi trzeba zgłosić się do lekarza.

Hemoroidy, żylaki odbytu

Bodaj najbardziej rozpowszechnioną przypadłością są tzw. hemoroidy lub żylaki odbytu. Tak naprawdę są to nazwy obecnych u każdej zdrowej osoby części ciała, o których istnieniu przeważnie nawet nie wiemy – aż pojawi się problem. Sprzyjają mu częste zaparcia, nadwaga, ciąża i siedzący tryb życia, a także dieta uboga w błonnik. Objawami są zasadniczo pieczenie, swędzenie, ostry ból (zwłaszcza podczas wizyt w toalecie) i krwawienie z pękniętych struktur. W niezbyt zaawansowanym stadium często wystarczy przyjmować więcej płynów, zwiększyć spożycie błonnika oraz stosować specjalne czopki, maści i nasiadówki. Jeśli choroba się rozwinie, konieczna może okazać się interwencja chirurga albo nieco mniej inwazyjne metody: krio- bądź skleroterapia albo fotokoagulacja.

Szczelina odbytu

Podobne objawy, jednak z mniejszym krwawieniem, dawać może schorzenie zwane szczeliną odbytu, polegające na wąskim pęknięciu błony śluzowej wskutek wysiłku, urazu mechanicznego, zaparć lub stosunków analnych.

Niezbyt jeszcze rozwinięty, problem ten potrafi ustąpić samoistnie, przy zachowaniu zasad higieny, zwiększeniu ilości przyjmowanego błonnika i ewentualnie zastosowaniu leków zmiękczających stolec – mówi specjalista z NZOZ Euro-Klinika w Siemianowicach Śląskich. – Poważniejsze stadium schorzenia wymaga przeprowadzenia operacji – dodaje.

Przetoka odbytu

Operacja potrzebna jest też w każdym praktycznie przypadku przetoki odbytu, której oprócz wymienionych dolegliwości towarzyszą ponadto wyciek ropny i związany z nim przykry zapach. Przetoka może być powikłaniem choroby Leśniowskiego-Crohna albo skutkiem zakażenia gruczołów odbytowych, prowadzącego do powstania ropni. Oprócz zabiegu chirurgicznego stosuje się tutaj leki przeciwzapalne, a czasem też antybiotyki – wykorzystywane także w infekcjach bakteryjnych odbytu.

Nowotwór

Najgroźniejszą i niestety zbierającą największe żniwo chorobą odbytu jest rak. Paradoksalnie, aż 95-100 proc. przypadków można całkowicie wyleczyć, o ile zostaną zdiagnozowane wystarczająco wcześnie – co wcale nie jest trudne, wymaga tylko stawienia się u lekarza. Tymczasem pacjenci (zwłaszcza panowie) mocno ociągają się z wykonaniem badań kontrolnych, które choć niekoniecznie przyjemne, mogą przecież uratować życie! Zwłaszcza że schorzenie długo nie daje specyficznych objawów. Zaniepokoić powinny nas krwawienia z odbytu, zmiana rytmu wypróżnień lub występowanie przez dłuższy czas naprzemiennie biegunek i zaparć.