12 czerwca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Najczęstsze błędy żywieniowe u psów i kotów

Zbilansowana dieta i ruch to dwie podstawy zdrowia. Niestety, w codziennej gonitwie trudno nam zapewnić sobie jedno i drugie. Zapominamy także o tym, czego potrzebują w tym zakresie nasi czworonożni pupile. Błędy żywieniowe mogą zrujnować zdrowie naszych zwierząt domowych i sprawić, że będziemy częstymi gośćmi klinik weterynaryjnych. Na co uważać?

Czym nie karmić psa?

Psy często błagalnym spojrzeniem wymuszają pokarm. Ile razy zdarzyło Ci się dać coś psu pod stołem podczas obiadu? Niestety, dzielenie się zawartością talerza to błąd. To, co nam służy, może zaszkodzić psu.

Podstawę diety psa powinny stanowić białka zwierzęce, jednak mięso, które sobie przyrządzamy, nie jest odpowiednie. W procesie przetwarzania i doprawiania usuwamy z niego to, co cenne dla psa, a dodajemy to, co mu nie służy.

Należy uważać na cebulę, czosnek, awokado i winogrona, które dla nas tak zdrowe, dla psa mogą okazać się zabójcze. Niebezpieczne są także orzechy.

Powszechnie wiadomo, że nie należy dawać psom czekolady, ponieważ nawet w małych ilościach jest ona silnie trująca – tłumaczy lekarz weterynarii, specjalista z kliniki weterynaryjnej www.wetfranciszek.pl – mało jednak mówi się o szkodliwości orzechów. Niektóre ich rodzaje, na przykład makadamia, wywołują silną reakcję alergiczną. Czasem śmiertelną.

Czym nie karmić kota?

Lista tego, czego nie można podawać kotu, jest długa. Na szczęście, koty bywają wybredne i wielu rzeczy nie tkną.

Podobnie jak w przypadku psów, kotom nie należy dawać „ludzkiego” jedzenia. Szkodzą im kawa i herbata, a także czekolada, czosnek, cebula (surowa i przyrządzona) oraz tytoń. Błędem jest dawanie kotu psiego jedzenia (i odwrotnie!). Kot może zatruć się też zepsutym jedzeniem, dlatego nie należy dopuszczać do tego, aby grzebał w koszu na śmieci, mimo że to jedna z ulubionych kocich rozrywek.

Jedyne mleko odpowiednie dla kota to to, którym kocica karmi kocięta. Od czasu do czasu można podawać mu mleko bez laktozy, jednak woda jest wystarczającym napojem dla zwierzaka. Podobnie jest z psami. Niektóre koty trawią niewielkie ilości laktozy. Aby to ocenić, trzeba bacznie obserwować pupila. Przyda się także konsultacja weterynaryjna.

Bardzo ryzykowne jest zostawianie kotu kości i ości. Ich ostre krawędzie mogą spowodować rozerwanie żołądka, a to najczęściej oznacza śmierć w ogromnym bólu. Z podrobów należy unikać płuc i śledziony, natomiast zalecane są niewielkie ilości podgotowanej wątróbki.

Czym karmić psy i koty?

Odpowiedź jest prosta – odpowiednią karmą! Karmy specjalnie komponowane dla psów i kotów zapewniają im wszystko, czego trzeba. Należy unikać karm dostępnych w sklepach spożywczych, ponieważ składają się one głównie ze zbóż, które wypełniają opakowanie, a nie dają zwierzakowi pożytku.

Odpowiednie są karmy z dużą zawartością mięsa. Wbrew pozorom nie są one droższe od karm z sieciówek, a zdarza się, że są tańsze. Dobry weterynarz podpowie, jaka karma sprawdzi się najlepiej u naszego czworonoga.